Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

8 grudnia 2019 - niedziela handlowa czy nie? [SKLEPY OTWARTE 8.12]

05.12.2019 13:28

Czy 8 grudnia 2019 sklepy są otwarte, czy nie? W 2019 roku pojawiło się jeszcze więcej ograniczeń w handlu - sklepy czynne będą tylko w jedną niedzielę w miesiącu z nielicznymi wyjątkami. Sprawdzamy, czy w niedzielę 8.12.2019 sklepy i galerie handlowe będą otwarte, czy zamknięte i gdzie w ten dzień będzie można udać się na zakupy. 

8 grudnia 2019: niedziela handlowa czy nie? [SKLEPY OTWARTE 8.12] fot. PIXABAY

8 grudnia 2019 - niedziela handlowa? Sklepy otwarte w niedzielę 8 grudnia 2019 czy zamknięte? Czy w drugą niedzielę miesiąca czynne będą supermarkety i galerie handlowe? Przedstawiamy szczegółowe informacje oraz sprawdzamy, gdzie w najbliższy weekend będzie można zrobić zakupy oraz czy 8.12.2019 jest niedziela handlowa.

8 grudnia 2019 - niedziela handlowa czy nie?

Informacji na temat tego, czy 8 grudnia 2019 sklepy są otwarte tradycyjnie przed weekendem, poszukuje wiele osób. Dla wszystkich, którzy w drugą niedzielę miesiąca planowali zrobić większe zakupy spożywcze lub udać się do galerii handlowej, nie mamy dobrych wiadomości - 8 grudnia 2019 jest niedziela niehandlowa. Oznacza to, że w ten dzień zamknięte będą zarówno większe supermarkety takie jak Biedronka, Lidl, Auchan, Kaufland czy Carrefour, jak i galerie handlowe.

Przypominamy, że w 2019 roku pojawiło się jeszcze więcej ograniczeń w handlu - sklepy czynne są tylko w jedną ostatnią niedzielę w miesiącu, z nielicznymi wyjątkami. W grudniu 2019 niedziele handlowe wypadają aż trzy razy - 15, 22 oraz 29 grudnia. Z kolei niedziele niehandlowe w tym miesiącu przypadają na pierwszą, i drugą niedzielę miesiąca, tj. 1 oraz 8 grudnia. Dodatkowo sklepy w tym miesiącu nieczynne będą także 25 i 26 grudnia, kiedy to przypada Święto Bożego Narodzenia oraz drugi dzień świąt.

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę zaczęła obowiązywać z początkiem marca 2018 roku. Zgodnie z nowymi zapisami w 2018 roku tylko pierwsza i ostatnia niedziela w miesiącu ze wszystkich były dniami handlowymi. W kolejnych latach pojawią się kolejne ograniczenia. Od 2020 roku handel będzie obowiązywał tylko w dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, w jedną przed Wielkanocą i dodatkowo w cztery ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia (chyba że w tych dniach wypada święto wolne od pracy, co może zdarzyć się np. w kwietniu w przypadku Wielkanocy). 

Niedziele handlowe GRUDZIEŃ 2019: kalendarz. Kiedy otwarte sklepy? [TERMINARZ, WYKAZ]

Sklepy otwarte w niedzielę 8 grudnia 2019 - Żabka, Lewiatan, Freshmarket, Globi

Jak już wspominaliśmy, sklepy w niedzielę 8 grudnia 2019 będą zamknięte. Nie oznacza to jednak, że w ten dzień nieczynne będą wszystkie placówki. W niedzielę 8.12 otwarte mogą być m.in.: sklepiki osiedlowe, Żabki, Lewiatany, Freshmarkety oraz sklepy sieci Globi. W takim wypadku za ladą musi stanąć sam właściciel lub pracownik zatrudniony na umowę zlecenie lub o dzieło.  

Informacja o otwarciu w niedzielę zazwyczaj jest na kilka dni wcześniej wywieszana na drzwiach lokalu. W przeciwnym wypadku warto zapytać o godziny otwarcia sprzedawcy.

Dodatkowo ustawa o zakazie handlu w niedzielę przewiduje kilkanaście wyjątków. W niedzielę 8 grudnia 2019 otwarte mogą być m.in. lodziarnie, cukiernie, piekarnie, sklepy z pamiątkami czy kwiaciarnie. Czynne mogą być także placówki pocztowe oraz sklepy na dworcach (w zakresie bezpośredniej obsługi podróżnych).

Niedziele handlowe 2019 - KALENDARZ: kiedy sklepy będą czynne w niedzielę? [TERMINARZ] 

Zagłosuj

Popierasz ustawę o zakazie handlu w niedzielę?

RadioZET.pl/JW

Oceń