Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Marcin Wojciechowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

ACTA 2.0 - co to jest i jakie zagrożenie się z tym wiąże?

04.07.2018 15:30
xxx zet

"Stop ACTA 2.0" - to hasło ostatnio krąży po internecie, a ludzie mają zamiar protestować przeciwko cenzurze internetu. O co chodzi i co to jest ACTA 2.0? Jakie zagrożenie wiąże się z wprowadzeniem nowych przepisów? Sprawdzamy informacje na ten temat.

ACTA 2.0 - co to jest i jakie zagrożenie się z tym wiąże? [PROTESTY] fot. pixabay.com

Co to jest ACTA 2.0 i o co chodzi w protestach przeciwko cenzurze internetu? W poniższym artykule znajdziecie najważniejsze informacje na temat wprowadzenia dyrektywy o prawach autoskich i jednolitym rynku cyfrowym i tzw. "ACTA 2.0".

» Ustawa 2.0 - co to jest, o co chodzi i czego dotyczy? [ZMIANY] «

ACTA 2.0 - co to jest?

ACTA 2.0 to przygotowana już 2 lata temu unijna dyrektywa reformująca kwestie praw autorskich. Największe kontrowersje wśród internautów budzą dwa punkty dyrektywy - 13. i 11.

Pierwszy kontrowersyjny pomysł to tzw. "podatek od linkowania". Jak możemy przeczytać w różnych artykułach w sieci, Komisja Europejska chce, aby wyszukiwarki i agregatory miały obowiązek odprowadzania opłat na rzecz wydawców prasy. W najgorszym scenariuszu "podatek od linków" może narazić na odpowiedzialność każdego, kto opublikuje w sieci choćby kilka słów z artykułu prasowego lub opublikuje nagłówek z obrazkiem.

Drugi kontrowersyjny pomysł to zwiększenie odpowiedzialności pośredników internetowych. Wytwórnie muzyczne i filmowe chcą, aby m.in. Facebook, Youtube czy Twitter były zobowiązane do filtrowania treści przesyłanych przez użytkowników. Obecnie platformy muszą usuwać to, co zostało zgłoszone jako pirackie, ale nie mają obowiązku uprzedniego filtrowania. Mechanizmy takiej "cenzury" mogą utrudnić publikowanie absolutnie legalnych treści (np. memów).

» Wikipedia nie działa - dlaczego wszystkie strony zostały zaciemnione?

Protesty "stop ACTA 2.0" - dlaczego ludzie chcą protestować?

W najbliższych dniach odbędą się protesty przeciwko dyrektywie, która potocznie nazywana jest "ACTA 2.0". Protesty mają odbywać się na ulicy Jasnej 14/16a przed budynkiem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie rozpocznie się manifestacja. Dlaczego? Jak możemy przeczytać w opisie oficjalnego wydarzenia na Facebooku, przegłosowanie dyrektywy Unii Europejskiej sprawi, że:

  • Każdy Twój komentarz będzie musiał przejść obowiązkową kontrolę jeszcze przed jego publikacją. Treści kontrowersyjne lub potencjalnie groźne będą blokowane.
  • Znalezienie interesujących Cię treści będzie niezwykle trudne. Z powodu opłaty za linkowanie, wyszukiwarki i agregaty treści będą blokowały dostęp do wielu mniejszych serwisów.
  • Udostępnianie treści, dzielenie się linkami, tworzenie memów może zostać potraktowane jako plagiat.

W sieci pojawiają się także specjalnie strony promujące protest oraz grafiki informujące, o co chodzi w akcji "STOP ACTA 2.0".

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnym wydarzeniu protestu na Facebooku. Dostępne są tam także daty i szczegóły protestów w innych miastach w Polsce.

RadioZET.pl/bezprawnik.pl/KP

Oceń
Tagi