Zamknij

Adwent 2019 - kiedy się zaczyna? Co to jest? [HASŁO, DATA, KALENDARZ, POST]

Paweł Żurek
15.11.2019 11:41
Adwent 2019 - od kiedy do kiedy jest? Ile trwa, na czym polega? [DATA, HASŁO, KALENDARZ]
fot. MONKPRESS/East News

Kiedy zaczyna się Adwent 2019? Wierni już teraz szukają informacji od kiedy do kiedy trwa okres poprzedzający Boże Narodzenie. Dla chrześcijan jest to czas zadumy i wyczekiwania narodzin Jezusa Chrystusa. Co to jest Adwent i co warto wiedzieć na jego temat? Szczegółowe informacje można znaleźć poniżej.

W tym artykule sprawdzamy:

  • Kiedy się zaczyna Adwent 2019?
  • Jakie są daty najważniejszych świąt w tym okresie? 
  • Ile trwa Adwent 2019?
  • Co to jest Adwent? 

Adwent 2019: kiedy się zaczyna? Od kiedy do kiedy obowiązuje? Ile trwa? [KALENDARZ]

Kiedy zaczyna się adwent 2019/2020? Okres poprzedzający Boże Narodzenie zwykle rozpoczyna się na początku grudnia. Dokładnie, początek Adwentu wypada w czwartą niedzielę przed Bożym Narodzeniem.

W 2019 roku Adwent rozpoczyna się 1 grudnia. Co istotne, wraz z pierwszym dniem Adwentu 2019 w kościołach rozpoczyna się nowy rok liturgiczny (tzw. rok "B). Adwent 2019 trwa do Wigilii, czyli 24 grudnia. 

Adwent w 2019 roku potrwa dokładnie 24 dni.  

Adwent 2019: post. Czy obowiązuje?

Niektórzy wierni, przygotowując się do obchodów Bożego Narodzenia, zachowują post. Czy jednak obowiązuje on dla wszystkich? 

Przez pewien czas Adwent był okresem postu, co dalej jest zachowywane w liturgii wschodniej i Kościele grekokatolickim. W kościele katolickim, Adwent nie został zaliczony do czasów pokuty, jednak duchowni zachęcają wiernych do postu, czyli zachowania wstrzemięźliwość od wybranych aktywności lub pokarmów.

W Rzymie Adwent zaczął być obchodzony dopiero pod koniec VI wieku i miał  formę radosnego oczekiwania na przyjście Pana, brak postów i innych praktyk pokutnych. Według niektórych badaczy adwent zaczęto obchodzić w V wieku, kiedy biskup Perpetuus z Tours zdecydował, że począwszy od wspomnienia świętego Marcina (11 listopada) do świąt Bożego Narodzenia należy utrzymywać post trzy razy w tygodniu. 

Adwent: co to jest?

Adwent dla chrześcijan to przede wszystkim czas zadumy i wyczekiwania na narodziny Jezusa Chrystusa. W czasie trwania Adwentu w liturgii dominuje kolor fioletowy. To właśnie tym kolorem w kościołach ewangelickich nakrywa się ołtarz. Ornat, który w kościele katolickim kapłan zakłada na mszę świętą, również jest w kolorze fioletowym. Ma on symbolizować czas pokuty i przygotowania się do jednego z najważniejszych świąt.

Teologicznie czas Adwentu wyraża oczekiwanie Kościoła na podwójne przyjście Chrystusa. W pierwszym okresie akcent położony jest na Paruzję, czyli ostateczne przyjście Chrystusa na końcu świata. Ślad tych zdarzeń znajdujemy w codziennych czytaniach. Ostatni tydzień natomiast bezpośrednio przygotowuje do narodzenia Chrystusa, przez które Bóg wypełnia wszystkie obietnice złożone w historii.

Adwent 2019: roraty

W czasie trwania Adwentu 2019 tradycyjnie w kościołach będą odprawiane roraty, czyli poranne msze. Z reguły odbywają się one ok. godziny 6 rano.

Adwent 2019: hasło

Tegoroczne hasło Adwentu 2019 nie zostało jeszcze podane. 

>> Kiedy spadnie śnieg w 2019 roku w Polsce? [WARSZAWA, ZAKOPANE, GDAŃSK]

RadioZET.pl/PZ