Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Akcja Żonkile - o co w niej chodzi, co oznaczają żonkile i co symbolizują? [19.04]

19.04.2019 08:11

Akcja Żonkil 19.04 związana jest z rocznicą powstania w getcie warszawskim oraz bohaterem i ostatnim przywódcą Żydowskiej Organizacji Bojowej Markiem Edelmanem. Choć już od kilku lat 19 kwietnia można spotkać tysiące wolontariuszy, którzy rozdają papierowe żonkile na ulicach, to nie wszyscy wiedzą, skąd wziął się ten zwyczaj. O co chodzi w akcji Żonkile i co symbolizują te kwiaty?

Akcja Żonkile - o co w niej chodzi, co oznaczają żonkile i co symbolizują? [19.04] fot. Bartosz KRUPA/East News

Akcja Żonkile 2019 - co to? O co chodzi w akcji 19 kwietnia? Co oznaczają żonkile i co symbolizują? Co mają wspólnego z powstaniem w getcie i Markiem Edelmanem? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania i przedstawiamy szczegółowe informacje o akcji Żonkile 19.04.

O co chodzi w akcji Żonkile 19.04?

Choć akcja Żonkile 19 kwietnia odbywa się rokrocznie, począwszy od 2013 roku, to nadal nie wszyscy wiedzą, o co w niej chodzi. Akcja Żonkile od kilku lat organizowana jest przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Jej głównym celem jest propagowanie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim.

Dlaczego wyją syreny 19 kwietnia 2019 w Warszawie? [19.04]

Przypomnijmy, że to właśnie 19 kwietnia 1943 roku w warszawskim getcie wybuchło powstanie kierowane przez Żydowską Organizację Bojową i Żydowski Związek Wojskowy. Żydzi walczyli do 16 maja 1943, kiedy to Niemcy ogłosili koniec akcji pacyfikacyjnej i – na znak ostatecznego zniszczenia getta warszawskiego – wysadzili w powietrze Wielką Synagogę na Tłomackiem. Według raportu gen. Jurgena Stroopa w czasie operacji zginęło blisko 14 tys. Żydów. 

W tym roku odbędzie się już 76. rocznica powstania w getcie warszawskim. Jak zawsze do akcji Żonkile zgłosiło się tysiące wolontariuszy. Akcja ta rozpowszechniania jest także przez wiele gwiazd działających m.in. w branżach muzycznych, filmowych czy modowych. Żonkile 19 kwietnia prawdopodobnie zamieszczone będą także w telewizji - u góry lub u dołu ekranu. 

Akcja Żonkile - co oznaczają żonkile i dlaczego nosimy je 19.04? [SYMBOLIKA]

Jak już wspominaliśmy powyżej, celem akcji Żonkile jest propagowanie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim. Dlaczego jednak to akurat żonkile przypinamy tego dnia do ubrań? Aby lepiej zrozumieć, co oznaczają żonkile 19.04, musimy cofnąć się do przeszłości. Wszystko zaczęło się od Marka Edelmana i to właśnie dzięki niemu żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci. 

Marek Edelman to bohater i ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB). Co roku, 19 kwietnia w rocznicę powstania w getcie składał on bukiet z żonkili pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Wraz z nim przychodziło coraz więcej osób z żółtymi kwiatami. To właśnie dlatego żonkile 19.04 co roku rozdawane są przez tysiące wolontariuszy na ulicach, stając się symbolem zbiorowej pamięci. Co ciekawe, podobno w każdą rocznicę powstania Marek Edelman dostawał także żonkile od anonimowej osoby. 

RadioZET.pl/JW

Oceń