Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Alex Ferguson: biografia dawnego trenera Manchesteru United

08.05.2018 11:05
xxx zet

Alex Ferguson jest byłym trenerem Manchesteru United. Niedawno piłkarskim światem wstrząsnęła wieść, że trafił do szpitala po wylewie krwi do mózgu. Przypominamy sylwetkę słynnego trenera.

Alex Ferguson fot. AFP/EAST NEWS

Alex Ferguson w szpitalu znalazł się po tym, jak w sobotę 5 maja doznał wylewu krwi do mózgu. Lekarze błyskawicznie podjęli decyzję o operacji trenera. Stan chorego oceniany był wtedy jako ciężki. Na szczęście operacja przebiegła pomyślnie, a trener wybudził się ze śpiączki. Jego stan jest stabilny.

Alex Ferguson: kim jest? Biografia i sylwetka trenera

Ferguson, a właściwie sir Alexander Chapman Ferguson (tytuł szlachecki otrzymał w 1999 roku z rąk Królowej Elżbiety II za zdobycie tzw. potrójnej korony: Pucharu Anglii, Mistrzostwa Anglii oraz Pucharu Mistrzów), urodził się 31 grudnia 1941 roku w Govan, w Glasgow. Piłką nożną interesował się od najmłodszych lat. Najpierw dołączył do drużyny  Harmony Row Boys Club w Govan, a potem Drumchapel Amateurs - klubu, cieszącego się dobrą sławą, z którego wyszło wielu znanych graczy.

Jako 16-latek zadebiutował w drużynie Queen's Park na pozycji napastnika. Swój pierwszy mecz ocenił potem jako "koszmar". Przez kilka lat jego piłkarska kariera stała w miejscu. Aż do meczu, w którym zaliczył hat tricka i zapewnił swojej drużynie niespodziewane zwycięstwo. W 1964 roku przeniósł się do Dunfermline, gdzie grał już jako piłkarz zawodowy.

Alex Ferguson: trener, menedżer, piłkarz

Jako piłkarz Alex Ferguson występował jeszcze w Glasgow Rangers, Falkirk F.C. oraz Ayr United. Potem sprawował funkcję menedżera East Stirlingshire, St Mirren i Aberdeen. Z drużyną Aberdeen związany był w latach 1978–1986. W swojej karierze piłkarskiej Ferguson zanotował także epizod z reprezentacją Szkocji, którą poprowadził na Mistrzostwach Świata w Meksyku w 1986 roku. Niestety zespół zdobył zaledwie punkt i odpadł z rozgrywek na etapie grupowym.
6 listopada 1986 zastąpił Rona Atkinsona na stanowisku menedżera Manchester United, a 19 grudnia 2010 stał się najdłużej pracującym menedżerem Manchesteru United, bijąc poprzedni rekord. 8 maja 2013 roku po 26 sezonach z drużyną Manchesteru United Ferguson odszedł na emeryturę. Zastąpił go Szkot David Moyes, wieloletni trener Evertonu.
Jako trener Manchestery United wraz z drużyną zdobył 49 trofeów, co czyni go najbardziej utytułowanym trenerem piłkarskim w historii.

Życzymy mu szybkiego powrotu do zdrowia.

RadioZET.pl/SA
 

Oceń