Zamknij

Alex Ferguson: biografia dawnego trenera Manchesteru United

Redakcja
08.05.2018 11:05
Alex Ferguson
fot. AFP/EAST NEWS

Alex Ferguson jest byłym trenerem Manchesteru United. Niedawno piłkarskim światem wstrząsnęła wieść, że trafił do szpitala po wylewie krwi do mózgu. Przypominamy sylwetkę słynnego trenera.

Alex Ferguson w szpitalu znalazł się po tym, jak w sobotę 5 maja doznał wylewu krwi do mózgu. Lekarze błyskawicznie podjęli decyzję o operacji trenera. Stan chorego oceniany był wtedy jako ciężki. Na szczęście operacja przebiegła pomyślnie, a trener wybudził się ze śpiączki. Jego stan jest stabilny.

Alex Ferguson: kim jest? Biografia i sylwetka trenera

Ferguson, a właściwie sir Alexander Chapman Ferguson (tytuł szlachecki otrzymał w 1999 roku z rąk Królowej Elżbiety II za zdobycie tzw. potrójnej korony: Pucharu Anglii, Mistrzostwa Anglii oraz Pucharu Mistrzów), urodził się 31 grudnia 1941 roku w Govan, w Glasgow. Piłką nożną interesował się od najmłodszych lat. Najpierw dołączył do drużyny  Harmony Row Boys Club w Govan, a potem Drumchapel Amateurs - klubu, cieszącego się dobrą sławą, z którego wyszło wielu znanych graczy.

Jako 16-latek zadebiutował w drużynie Queen's Park na pozycji napastnika. Swój pierwszy mecz ocenił potem jako "koszmar". Przez kilka lat jego piłkarska kariera stała w miejscu. Aż do meczu, w którym zaliczył hat tricka i zapewnił swojej drużynie niespodziewane zwycięstwo. W 1964 roku przeniósł się do Dunfermline, gdzie grał już jako piłkarz zawodowy.

Alex Ferguson: trener, menedżer, piłkarz

Jako piłkarz Alex Ferguson występował jeszcze w Glasgow Rangers, Falkirk F.C. oraz Ayr United. Potem sprawował funkcję menedżera East Stirlingshire, St Mirren i Aberdeen. Z drużyną Aberdeen związany był w latach 1978–1986. W swojej karierze piłkarskiej Ferguson zanotował także epizod z reprezentacją Szkocji, którą poprowadził na Mistrzostwach Świata w Meksyku w 1986 roku. Niestety zespół zdobył zaledwie punkt i odpadł z rozgrywek na etapie grupowym.
6 listopada 1986 zastąpił Rona Atkinsona na stanowisku menedżera Manchester United, a 19 grudnia 2010 stał się najdłużej pracującym menedżerem Manchesteru United, bijąc poprzedni rekord. 8 maja 2013 roku po 26 sezonach z drużyną Manchesteru United Ferguson odszedł na emeryturę. Zastąpił go Szkot David Moyes, wieloletni trener Evertonu.
Jako trener Manchestery United wraz z drużyną zdobył 49 trofeów, co czyni go najbardziej utytułowanym trenerem piłkarskim w historii.

Życzymy mu szybkiego powrotu do zdrowia.

RadioZET.pl/SA