Zamknij

Andrzej Bargiel - kim jest Polak, który zjechał z K2 na nartach? [WZROST, WIEK]

Jolanta Waligóra
09.08.2019 09:33
Andrzej Bargiel - kim jest Polak, który zjechał z K2 na nartach?
fot. instagram.com/andrzejbargiel

Andrzej Bargiel w niedzielę, 22 lipca 2018 roku zjechał na nartach z K2, drugiego co do wysokości szczytu Ziemi. Co warto wiedzieć o Polaku, który dokonał historycznego wyczynu i udowodnił, że niemożliwe nie istnieje? Sprawdzamy, kim jest Andrzej Bargiel. 

Andrzej Bargiel - kim jest Polak, który zjechał z K2 na nartach? Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat himalaisty i sprawdzamy jego osiągnięcia.

Andrzej Bargiel zjechał ze szczytu K2 na nartach

Andrzej Bargiel, polski narciarz wysokogórski, himalaista i biegacz górski, udowodnił, że niemożliwe nie istnieje. W niedzielę, 22 lipca 2018 roku dokonał wielkiego wyczynu i jako pierwszy człowiek na świecie zjechał z K2 na nartach. Andrzej Bargiel zdobył drugi co do wysokości szczyt Ziemi (8 611 m n.p.m.) 22 lipca około godziny 8:00 czasu polskiego. Zaledwie kilka minut po osiągnięciu wierzchołka rozpoczął zjazd. Nie obyło się jednak bez przeszkód. Gdy Bargiel zjechał do wysokości 8000 m, został zmuszony do około godzinnego postoju. Powodem zatrzymania narciarza było pojawienie się chmur, które znacznie ograniczały widoczność. Po wznowieniu jazdy, Andrzej Bargiel osiągnął wysokość 7000 m, na której znajdował się obóz trzeci. Po krótkim odpoczynku himalaista ruszył kombinacją dróg – z Cesena, przetrawersował w prawo (Trawersem Messnera), aby połączyć się z Drogą Kukuczka-Piotrowski, ostatnią prostą trasy. Do podstawy K2 dotarł około 16 czasu polskiego. Była to druga próba Andrzeja Bargiela po tym, jak ze względu na złe warunki pogodowe, nie udało mu się zrealizować planu w ubiegłym roku.

Przypominamy, że zjazd z K2 Andrzeja Bargiela nie był pierwszym tego typu wyczynem narciarza. W październiku 2013 roku stanął na szczycie Sziszapangmy (8 013 m n.p.m.), skąd zjechał na nartach do obozu drugiego, a po odpoczynku do bazy. Z kolei 25 lipca 2015 jako jeden z dwóch himalaistów w tym roku, zdobył główny wierzchołek Broad Peak (8 051 m n.p.m) i dokonał pierwszego w historii zjazdu na nartach z tej góry.

Andrzej Bargiel - kim jest? [INFORMACJE, OSIĄGNIĘCIA]

Andrzej Bargiel urodził się 18 kwietnia 1988 roku w Łętowni. W tym roku skończył 31 lat. Bargiel ma około 179 cm wzrostu. Himalaista jest członkiem Tatrzańskiego Klubu Narciarskiego Tatra Team Zakopane oraz polskiej kadry narodowej w skalpinizmie. W 2015 roku "za zasługi dla rozwoju polskiego skialpinizmu oraz za promowanie imienia Polski w świecie" odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi. Z kolei rok później, w konkursie Travelery, który organizowany jest przez polski oddział magazynu National Geographic Traveler, Andrzej Bargiel uznany został człowiekiem roku 2015. Narciarz otrzymał także nagrodę Kolosa za zdobycie Śnieżnej Pantery w rekordowym czasie. 

Himalaista jest także aktywny w mediach społecznościowych. Andrzeja Bargiela na Instagramie można znaleźć pod nazwą: andrzejbargiel.

1
fot.
22
fot.
3
fot.

RadioZET.pl/JW