Zamknij

Andrzej Brzeski nie żyje. Kim był aktor grający w "Złotopolskich"?

Redakcja
02.07.2018 10:18
Andrzej Brzeski nie żyje. Kim był aktor grający w "Złotopolskich"?
fot. TRICOLORS/EASTNEWS

Kim był Andrzej Brzeski? Polski aktor teatralny, filmowy oraz kompozytor zmarł w piątek, 29 czerwca. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat zmarłego artysty grającego w "Złotopolskich".

Nie żyje Andrzej Brzeski. Kim był zmarły aktor, kompozytor i wykonawca poezji śpiewanej? Przedstawiamy biografię i najważniejsze osiągnięcia artysty.

» Pogrzeb Andrzeja Brzeskiego - kiedy i gdzie się odbędzie? [DATA, MIEJSCE] «

Andrzej Brzeski - przyczyny śmierci artysty

Andrzej Brzeski nie żyje. Aktor grający w "Złotopolskich" zmarł w piątek, 29 czerwca w wyniku choroby nowotworowej. Artysta miał 68 lat.

"Z ogromnym żalem informuję, że dziś w nocy, tj. 29 czerwca 2018 r. w wyniku choroby nowotworowej zmarł ANDRZEJ BRZESKI, jeden z wybitnych polskich poetów piosenki, związany z festiwalem OPPA od jego powstania. Uprzejmie proszę o udostępnianie tej smutnej wiadomości. O dacie i miejscu pogrzebu zawiadomię niebawem." - napisał Piotr Bakal, polski poeta, kompozytor i pieśniarz na swoim profilu na Facebooku.

Andrzej Brzeski - kim był aktor grający w "Złotopolskich"? [KARIERA, OSIĄGNIĘCIA]

Andrzej Brzeski urodził się 14 listopada 1949 roku w Warszawie. Był aktorem teatralnym i filmowym, kompozytorem oraz wykonawcą. W 1974 roku ukończył Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W tym samym roku, 3 października, miał miejsce jego debiut teatralny. Później pracował m.in. w Tatrze Rozmaitości oraz Narodowym w Warszawie. Po setnym przedstawieniu, w późnych latach 80. porzucił występy na deskach teatru na rzecz piosenek. Przez dziesięć lat współpracował z Programem III Polskiego Radia (m.in. B.A.R., Powtórka z rozrywki), dla których napisał i wykonał kilkaset piosenek, a także monologi i mini-słuchowiska. Był autorem piosenek zarówno dla siebie, jak i takich wykonawców jak Edyta Górniak czy Maryla Rodowicz.

Andrzej Brzeski sporadycznie pojawiał się także w filmach i serialach. Zagrał m.in. w "Złotopolskich", "Wielkim Tygodniu" i "Lokatorach". Co ciekawe, na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej (OPPA), Andrzej Brzeski był dwukrotnie nagrodzony za najlepszą piosenkę premierową - w 2003 roku "Tamte panienki" i w 2015 "Przez Chopina".

RadioZET.pl/JW