Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Beata Tadla
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Andrzej Brzeski nie żyje. Kim był aktor grający w "Złotopolskich"?

02.07.2018 10:18

Kim był Andrzej Brzeski? Polski aktor teatralny, filmowy oraz kompozytor zmarł w piątek, 29 czerwca. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat zmarłego artysty grającego w "Złotopolskich".

Andrzej Brzeski nie żyje. Kim był aktor grający w "Złotopolskich"? fot. TRICOLORS/EASTNEWS

Nie żyje Andrzej Brzeski. Kim był zmarły aktor, kompozytor i wykonawca poezji śpiewanej? Przedstawiamy biografię i najważniejsze osiągnięcia artysty.

» Pogrzeb Andrzeja Brzeskiego - kiedy i gdzie się odbędzie? [DATA, MIEJSCE] «

Andrzej Brzeski - przyczyny śmierci artysty

Andrzej Brzeski nie żyje. Aktor grający w "Złotopolskich" zmarł w piątek, 29 czerwca w wyniku choroby nowotworowej. Artysta miał 68 lat.

"Z ogromnym żalem informuję, że dziś w nocy, tj. 29 czerwca 2018 r. w wyniku choroby nowotworowej zmarł ANDRZEJ BRZESKI, jeden z wybitnych polskich poetów piosenki, związany z festiwalem OPPA od jego powstania. Uprzejmie proszę o udostępnianie tej smutnej wiadomości. O dacie i miejscu pogrzebu zawiadomię niebawem." - napisał Piotr Bakal, polski poeta, kompozytor i pieśniarz na swoim profilu na Facebooku.

Andrzej Brzeski - kim był aktor grający w "Złotopolskich"? [KARIERA, OSIĄGNIĘCIA]

Andrzej Brzeski urodził się 14 listopada 1949 roku w Warszawie. Był aktorem teatralnym i filmowym, kompozytorem oraz wykonawcą. W 1974 roku ukończył Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W tym samym roku, 3 października, miał miejsce jego debiut teatralny. Później pracował m.in. w Tatrze Rozmaitości oraz Narodowym w Warszawie. Po setnym przedstawieniu, w późnych latach 80. porzucił występy na deskach teatru na rzecz piosenek. Przez dziesięć lat współpracował z Programem III Polskiego Radia (m.in. B.A.R., Powtórka z rozrywki), dla których napisał i wykonał kilkaset piosenek, a także monologi i mini-słuchowiska. Był autorem piosenek zarówno dla siebie, jak i takich wykonawców jak Edyta Górniak czy Maryla Rodowicz.

Andrzej Brzeski sporadycznie pojawiał się także w filmach i serialach. Zagrał m.in. w "Złotopolskich", "Wielkim Tygodniu" i "Lokatorach". Co ciekawe, na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej (OPPA), Andrzej Brzeski był dwukrotnie nagrodzony za najlepszą piosenkę premierową - w 2003 roku "Tamte panienki" i w 2015 "Przez Chopina".

RadioZET.pl/JW

Oceń