Zamknij

Andrzej Stasiuk: haydamaky, książki, dzieci - kim jest gość Wojewódzkiego?

Redakcja
08.05.2018 12:23
Andrzej Stasiuk: haydamaky, książki, dzieci - kim jest gość Wojewódzkiego?
fot. Tomasz Kawka/EASTNEWS

Andrzej Stasiuk będzie gościem "Kuby Wojewódzkiego". Pisarz zasiądzie na słynnej kanapie "Króla TVN-u" razem z polską modelką, Sandrą Kubicką. Odcinek z ich udziałem wyemitowany zostanie we wtorek, 8 maja. Sprawdzamy, kim jest Andrzej Stasiuk - haydamaky, książki, dzieci.

Andrzej Stasiuk: kim jest gość Kuby Wojewódzkiego 8.05.? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Sprawdzamy najważniejsze informacje na temat polskiego pisarza.

» Sandra Kubicka: waga, wiek, soki, chłopak, Insta - kim jest? «

Andrzej Stasiuk: haydamaky, książki, dzieci - kim jest?

Andrzej Stasiuk urodził się 25 września 1960 roku w Warszawie (w tym roku skończy 58 lat). To polski poeta, prozaik, dramaturg, publicysta, wydawca, a także laureat Nagrody Literackiej "Nike" w 2005 roku, Nagrody Literackiej Gdynia oraz Nagrody Fundacji im. Kościelskich. Andrzej Stasiuk w latach 80. był zaangażowany w działalność Ruchu Wolność i Pokój. Zdezerterował z wojska, przez co półtora roku spędził w więzieniu. Następnie, w 1986 roku postanowił wyjechać z Warszawy i zamieszkać w Czarnem, a kilka lat później przeprowadził się do Wołowca w Beskidzie Niskim.

Jest autorem felietonów, które publikowane były m.in. w "Tygodniku Powszechnym" czy "Gazecie Wyborczej". Książki Andrzeja Stasiuka zostały przetłumaczone na kilkanaście języków obcych, m.in. na angielski, francuski, włoski, niemiecki, rosyjski, czeski oraz norweski. Wśród twórczości autora możemy wymienić: "Biały kruk", "Dukla", "Dziewięć", "Taksim", "Grochów" czy "Wschód". Co ciekawe, w styczniu 2018 roku ukazał się album studyjny "Mieckiewicz - Stasiuk - Haydamaky". Zajął on 12. miejsce na polskiej liście sprzedaży OLiS.

Prywatnie pisarz związany jest z Moniką Sznajderman (prowadzi z żoną wydawnictwo, które specjalizuje się w literaturze środkowoeuropejskiej). Andrzej Stasiuk ma jedno dziecko - córkę Antoninę Stasiuk.

» Żona Sławomira Zapały - ile ma lat i kim jest Magdalena Kajrowicz? «

Andrzej Stasiuk u "Kuby Wojewódzkiego": online i w TV - kiedy i gdzie oglądać?

Andrzej Stasiuk z Sandrą Kubicką będą gośćmi "Kuby Wojewódzkiego". Odcinek z ich udziałem wyemitowany zostanie we wtorek, 8 maja o godzinie 22:30 na antenie TVN. Ponadto Andrzeja Stasiuka u "Kuby Wojewódzkiego" można obejrzeć także online, na internetowej platformie player.pl.

RadioZET.pl/JW