Zamknij

Andrzej Woźniak - kim jest trener bramkarzy reprezentacji? [KARIERA]

Redakcja
24.07.2018 13:20
Andrzej Woźniak - kim jest trener bramkarzy reprezentacji? [KARIERA]
fot. Wojciech Strozyk/REPORTER/EASTNEWS

Kim jest Andrzej Woźniak? To nowy trener bramkarzy reprezentacji Polski w piłce nożnej. Powołanie byłego piłkarza przez Jerzego Brzęczka wywołało wiele kontrowersji. Trener bramkarzy w 2009 roku został skazany za udział w aferze korupcyjnej. Co warto wiedzieć o Andrzeju Woźniaku? Przybliżamy jego biografią i sprawdzamy osiągnięcia. 

Andrzej Woźniak został powołany do sztabu reprezentacji Polski w piłce nożnej. Będzie pełnił funkcję trenera bramkarzy. Co warto o nim wiedzieć? Przedstawiamy najważniejsze informacje i odpowiadamy na jedne z najczęściej zadawanych pytań. 

» Mecze Polski 2018 - kiedy i z kim następny mecz reprezentacji? «

Kim jest Andrzej Woźniak? [KARIERA, OSIĄGNIĘCIA]

Andrzej Woźniak urodził się 23 października 1965 roku w Koninie. W tym roku skończy 53 lata. Trener bramkarzy reprezentacji Polski swoją karierę piłkarską rozpoczynał, grając w Górniku Konin. Potem występował m.in. w Widzewie Łódź, Orle Łódź i GKS Bełchatów. Andrzej Woźniak w reprezentacji Polski zadebiutował w 1994 roku w meczu z Hiszpanią. Rozgłos przyniósł mu pojedynek z Francją, który został rozegrany 16 sierpnia 1995 roku. Bramkarz obronił wtedy m.in. rzut karny wykonany przez Bixente Lizarazu. Po tym wyczynie został okrzyknięty "Księciem Paryża". Woźniak łącznie w barwach narodowych wystąpił w 20 spotkaniach, a ostatni występ w reprezentacji zaliczył w 1997 roku.

Od lipca 2001 był trenerem bramkarzy oraz asystentem Marka Koniarka w Widzewie Łódź. Następnie pracował w Koronie Kielce, Pogoni Szczecin, Lechu Poznań i Widzewie Łódź. W 2015 roku został trenerem bramkarzy pierwszoligowego Dolcanu Ząbki, a potem szkoleniowcem bramkarzy Lechii Gdańsk. Obecnie Andrzej Woźniak znalazł się w sztabie szkoleniowym Jerzego Brzęczka, po objęciu przez niego funkcji selekcjonera reprezentacji Polski.

Andrzej Woźniak - za co został skazany? [AFERA]

Andrzej Woźniak, jak już wspominaliśmy powyżej, został powołany do sztabu reprezentacji Polski w piłce nożnej. Oprócz niego, w sztabie szkoleniowym, znaleźli się już m.in. Leszek Dryja i Tomasz Mazurkiewicz. Wybór Woźniaka przez Jerzego Brzęczka wywołał jednak wiele kontrowersji. W końcu nowy trener bramkarzy, za udział w aferze korupcyjnej, we wrześniu 2009 roku został skazany na karę 2,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata, 30 000 zł grzywny i roczny zakaz działalności w futbolu. Były piłkarz dobrowolnie poddał się karze. Ponadto w październiku, tego samego roku, Wydział Dyscypliny PZPN ukarał go pięcioletnią dyskwalifikacją i grzywną w kwocie 10 000 zł.

Powodem było zamieszanie Andrzeja Woźniaka w aferę korupcyjną związaną z ustawianiem meczów w polskiej lidze. Było to w okresie, gdy był asystentem Dariusza Wdowczyka w Koronie Kielce w latach 2002-2005. 

RadioZET.pl/JW