Zamknij

Andrzejki 2018 - kiedy wypadają i jak się je obchodzi? Data, informacje

Redakcja
30.11.2018 09:26
Andrzejki 2018 - kiedy wypadają i jak się je obchodzi? Data, informacje
fot. PIXABAY

Kiedy są Andrzejki 2018? Jak co roku, przypadają one na koniec listopada. Wieczór wróżb organizowany jest przed rozpoczęciem się adwentu, dlatego jest to idealna okazja do ostatnich hucznych zabaw. Kiedy dokładnie wypadają Andrzejki 2018 i jakie zwyczaje się z tym wiążą? Sprawdzamy datę i najważniejsze informacje na temat święta.

Andrzejki 2018 - kiedy wypada wieczór wróżb? Jak się obchodzi ten dzień? Jakie są zwyczaje? Jaka jest historia? Sprawdzamy najważniejsze informacje o listopadowym święcie.

» Andrzejki 2018: imprezy - Warszawa. Gdzie iść, co robić w stolicy? «

Kiedy Andrzejki 2018? DATA

Choć data Andrzejek 2018 jest stała i zawsze przypada na ten sam termin, to co roku pojawia się wiele pytań dotyczących tego, kiedy Andrzejki wypadają w Polsce. Święto to obchodzi się w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja - patrona Grecji, Szkocji i Rosji. W tym roku będzie to noc z czwartku na piątek. Najczęściej jednak spotkania organizuje się wieczorem.

» Imieniny Andrzeja: ŻYCZENIA, wierszyki na Andrzejki, SMS 30.11 «

Andrzejki 2018 to tak naprawdę ostatnia okazja do zorganizowania hucznych zabaw przed rozpoczęciem się adwentu. Co ciekawe, w Szkocji, której patronem jest święty Andrzej, 30 listopada jest świętem narodowym.

» Andrzejki - wróżby z wosku: symbole i znaczenie wróżb andrzejkowych z wosku

Andrzejki 2018 - obchody, zwyczaje, historia święta, informacje

Pochodzenie wróżb andrzejkowych nie jest do końca znane, choć część badaczy jest zdania, że miały one swój początek już w starożytnej Grecji. Z kolei w Polsce pierwsza wzmianka literacka o świętym Andrzeju pojawiła się w 1557 roku za sprawą Marcina Bielskiego.

» Andrzejki - wróżby: dla dzieci, dla dorosłych, dla par, dla młodzieży «

Początkowo Andrzejki traktowano bardzo poważnie - wróżby wykonywano indywidualnie, w odosobnieniu, a w późniejszym czasie zaczęto je organizować grupowo. Współcześnie są raczej niezobowiązującą zabawą, głównie dla młodzieży i dorosłych. Najpopularniejsza wróżba andrzejkowa to oczywiście lanie wosku przez dziurkę od klucza. Ponadto znane są także przestawianie butów, rzucanie karteczkami, łódki na wodzie czy obierki z jabłek.

RadioZET.pl/JW