Zamknij

Antyczny cement Rzymian - znamy jego sekret

Redakcja
05.07.2017 15:30
Antyczny cement Rzymian - znamy jego sekret
fot. pexels

Jeśli i Wasz trapiło dlaczego budowle stworzone przez starożytnych Rzymian są w stanie tyle wytrzymać - już nie musicie się nad tym zastanawiać.

Większość morskich konstrukcji stworzonych przez Rzymian stoi do dziś. Gdyby podobny wpływ słonej wody działał na nowożytne konstrukcje nie byłyby w stanie przetrwać nawet stulecia.

Starożytna mieszanka stosowana przez Rzymian posiadała w sobie wapno, pył wulkaniczny, kamienie i morską wodę. To właśnie dzięki słonej wodzie udawało się stworzyć super silny materiał budowlany, który po wejściu w reakcję w materiałami wulkanicznymi tworzył tak unikalny i silny cement.

Podczas badań, które naukowcy przeprowadzali nieco wcześniej odkryto w betonie stosowanym przez starożytnych Rzymian minerał zwany tobermorytem. Jego krystaliczna struktura skutecznie go wzmacniała. Nowe doniesienia mówią o odkryciu kolejnego związku phillipsytu, który odkryto w starożytnych budowlach. Obecność tych związków w wykorzystanych materiałach budowlanych zapewniła konstrukcjom niesamowitą twardość i wytrzymałość - a dostały się do nich po tym, jak morska woda wniknęła do środka budowli jednocześnie je bardziej wzmacniając.

RadioZet.pl/AM