Zamknij

Artur Ekert - kim jest potencjalny kandydat do Nagrody Nobla z fizyki?

Karolina Piotrowska
08.10.2019 13:45
Artur Ekert - kim jest potencjalny kandydat do Nagrody Nobla z fizyki?
fot. Wikimedia / The Royal Society [CC BY-SA 3.0]

Kim jest prof. Artur Ekert? Potencjalny kandydat do Nagrody Nobla z dziedziny fizyki ma już na swoim koncie wiele osiągnięć i nagród m.in. w zakresie nauki i technologii. W poniższym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje o Polaku, który ma szansę na wygranie prestiżowej nagrody, czyli kim jest Artur Ekert, czym się dokładnie zajmuje, gdzie pracuje i inne.

prof. Artur Ekert - kim jest potencjalny kandydat do Nagrody Nobla z dziedziny fizyki? Sprawdzamy informacje o Polaku, który aktualnie związany jest z Uniwersytetem Oksfordzkim oraz jakie ma szanse na zdobycie prestiżowej nagrody. Kim jest Artur Ekert, czym się dokładnie zajmuje, gdzie pracuje i inne. Przypominamy również, że laureat Nobla z fizyki zostanie ogłoszony we wtorek w Sztokholmie.

Artur Ekert - Nobel w dziedzinie fizyki: czy Polak ma szansę na nagrodę?

Według szwedzkiej agencji prasowej TT, prof. Artur Ekert jest jednym z kandydatów do Nagrody Nobla z fizyki z uwagi na dużą liczbę naukowych cytowań. Naukowiec miałby zostać doceniony przez komitet noblowski za "pracę nad technologiami informatycznymi, w tym kryptografią kwantową". Agencja TT podała informację powołując się na zestawienie amerykańskiej firmy Clarivate Analytics.

Fizyk prof. Artur Ekert jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, a co ciekawe - jest również współtwórcą nowej dziedziny, jaką jest kryptografia kwantowa. Od końca lat 80. XX wieku związany jest z Uniwersytetem Oksfordzkim.

AKTUALIZACJA 8.10.2019 - TEGOROCZNYMI LAUREATAMI NAGRODY NOBLA W DZIEDZINIE FIZYKI ZOSTALI:

  • James Peebles
  • Michel Mayor
  • Didier Queloz 

Kim jest Artur Ekert? [NAGRODY, KARIERA, UCZELNIE]

Artur Ekert jest znany przede wszystkim jako fizyk prowadzący badania w zakresie podstaw mechaniki kwantowej oraz kwantowego przetwarzania informacji. Urodził się w 1961 roku we Wrocławiu, a obecnie zajmuje on stanowiska profesora fizyki kwantowej na wydziale Matematyki Uniwersytetu Oksfordzkiego, a także profesora honorowego Lee Kong Chian (Lee Kong Chian Centennial Professor) na Narodowym Uniwersytecie Singapuru oraz dyrektora Centrum Technologii Kwantowych działającego w ramach tego uniwersytetu.

Artur Ekert ukończył studia z zakresu fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz na Uniwersytecie Oksfordzkim. Po ukończeniu studiów doktorskich Artur Ekert pracował w latach 1991-1994 na stanowisku Junior Research Fellow, a od 1994 jako Research Fellow, w Merton College na Uniwersytecie Oksfordzkim. W okresie tym był założycielem pierwszej grupy badawczej, przekształconej później w Centre for Quantum Computation, zajmującej się kryptografią kwantową oraz kwantowym przetwarzaniem informacji.

Od 2007 roku Artur Ekert zajmuje stanowisko profesora fizyki kwantowej w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Oksfordzkiego. Również od 2007 zajmuje stanowisko profesora honorowego Lee Kong Chian (Lee Kong Chian Centennial Professor) na Narodowym Uniwersytecie Singapuru.

Za swoją pracę nad wykorzystaniem splątania w kryptografii Artur Ekert został nagrodzony w 1995 roku Medalem Maxwella przyznawanym przez Institute of Physics, a w roku 2007 Medalem Hughesa przyznawanym przez Royal Society. Artur Ekert jest również, jako uczestnik projektu IST-QuComm, współlaureatem Nagrody Kartezjusza za rok 2004 przyznawanej przez Unię Europejską za wybitne osiągnięcia w zakresie nauki i technologii będące rezultatem badań międzynarodowych na poziomie europejskim.

Zainteresowania naukowe Artura Ekerta obejmują dziedzinę przetwarzania informacji w systemach kwantowo-mechanicznych, ze szczególnym uwzględnieniem kryptografii i obliczeń kwantowych. Jedne z ważniejszych prac prof. Ekerta dotyczą wymiany stanów kwantowych, szacowania optymalnych stanów kwantowych oraz transferu stanów kwantowych. Jest on również znany z prac nad połączeniem pojęcia dowodów matematycznych oraz praw fizyki, jak również z popularnonaukowych publikacji z dziedziny historii nauki.

RadioZET.pl/Wikipedia/wiadomosci.onet.pl/KP