Zamknij

Astronauci zaspokoją głód dzięki własnym odchodom

Redakcja
31.01.2018 10:48
Astronauci zaspokoją głód dzięki własnym odchodom
fot. YouTube (kadr z filmu Chris Hadfield's Space Kitchen)

Recykling w astronautyce stanowi jeden z kluczowych elementów do powodzenia misji kosmicznych. Opracowana teraz metoda odświeżania pokarmu pozwoli na zaoszczędzenie cennego miejsca na statkach kosmicznych.

Astronauci już od lat korzystają ze specjalnych systemów, które przefiltrowują wydalany przez nich mocz na wodę pitną. Choć wykonanie podobnego procesu na odchodach nie było jednak tak proste, zespołowi badaczy z Uniwersytetu Stanowego Pensylwania udało się tego dokonać.

Zespół stworzył już nawet pierwsze próbki takiej żywności. Było to możliwe dzięki opracowaniu fermentacji beztlenowej w reaktorze mikrobiologicznym. Dzięki bakteriom Methyloccus capsalutus groźne patogeny z odchodów zostały usunięte, a uzyskane w ten sposób substancje odżywcze są w pełni bezpieczne.

To, co poniżej możecie zobaczyć to w pełni jadalne pożywienie odzyskane z procesu dokonanego na ludzkich odchodach.

nasa
fot. NASA

Naukowcy ponadto chwalą się, że przygotowana w ten sposób żywność jest bardzo pożywna — zawiera 52% białka i 36% tłuszczu, które są potrzebne do sprawnej pracy przy dużych wysiłkach astronautów.

Opracowana metoda stanowi niezwykle ważny krok w rozwoju prac nad kolonizacją innych planet. Ograniczenie pojemności statków kosmicznych i zasobów potrzebnych do wytwarzania żywności nie będzie stanowić już takiego problemu. Ponadto zmniejszenie miejsca zajmowanego do tej pory przez zapasy żywności ograniczy koszty misji kosmicznych i umożliwi wydanie większego budżetu na nowoczesny sprzęt i inne elementy misji.

Zagłosuj

Spróbowałbyś stworzonego w ten sposób pożywienia?

Liczba głosów:

RadioZet.pl/geekweek.pl/AM