Zamknij

Astronomia przestanie być w Polsce odrębną dziedziną naukową? Resort Gowina zdecydował

Redakcja
31.08.2018 14:41
Astronomia przestanie być w Polsce odrębną dziedziną naukową? Resort Gowina zdecydował
fot. Polskie Towarzystwo Astronomiczne

Decyzję Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego ostro krytykują naukowcy. Ich zdaniem deprecjonuje wybitne osiągnięcia polskich astronomów. Polskie Towarzystwo Astronomiczne wystosowało już do Jarosława Gowina specjalną petycję w tej sprawie – podpisało ją blisko 8 tys. osób!

Astronomia przestanie być odrębną dziedziną nauki

Taką decyzję podjął resort Jarosława Gowina – według projektu rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 31 lipca 2018 roku na liście dyscyplin naukowych zabrakło odrębnej kategorii dla astronomii, która została zaliczona w poczet nauk fizycznych. Spotkało się to już z ostrym sprzeciwem środowiska naukowego, które wspólnie z Polskim Towarzystwem Astronomicznym przygotowało specjalną petycję w sprawie przywrócenia astronomii jako odrębnej dyscypliny. W ciągu dwóch dni petycję zatytułowaną „Ratujmy Polską Astronomię podpisało 7763 osób!

Zobacz także

Zobacz także

Jak swoją decyzję tłumaczy minister?

Ministerstwo przedstawiło uzasadnienie swojej decyzji. „Wiele obecnych dyscyplin obejmuje wąski zakres tematyczny, a ponadto reprezentuje je niewielka liczba pracowników uczelni, instytutów naukowych Polskiej Akademii Nauk i instytutów badawczych, posiadających co najmniej stopień naukowy doktora” – można było przeczytać w oświadczeniu. Z takimi argumentami drastycznie nie zgadza się Polskie Towarzystwo Astronomiczne, które podaje własne we wspomnianej petycji. „Astronomia jest jedną z najstarszych nauk na Ziemi i w naszym kraju ma ona wspaniałe, wielowiekowe tradycje. Ośmielamy się twierdzić, że jest to wręcz dyscyplina NARODOWA! To przecież nasz rodak, kanonik warmiński Mikołaj Kopernik, »wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię«. Współcześni polscy astronomowie kontynuują tę wspaniałą tradycję z wielkim powodzeniem umacniając markę jaką jest Polska Astronomia. Dowodem jest statystyka prowadzona w światowym serwisie Web of Science, według której poziom cytowalności prac naukowych polskich astronomów jest o ok. 25% wyższy od średniego poziomu światowego. Podkreślamy, że jest to jedyna dyscyplina w Polsce, która lokuje się tak wysoko w światowych rankingach” – czytamy w petycji. 

RadioZET.pl/źródło:PolskieTowarzystwoAstronomiczne;GazetaWyborcza/AG

Zobacz także

Zobacz także