Zamknij

B.B. King - kim był bohater Google Doodle i z czego zasłynął? [16.09.2019]

Jolanta Waligóra
16.09.2019 09:50
B.B. King - kim był bohater Google Doodle i z czego zasłynął? [16.09.2019]
fot. Youtube/GoogleDoodles

B.B. King to bohater Google Doodle w poniedziałek, 16 września 2019 roku. Amerykański gitarzysta i wokalista bluesowy obchodziłby dzisiaj 94. urodziny. Kim był i z czego zasłynął? Szczegółowe informacje na temat B.B. Kinga, można znaleźć poniżej.

Kim był B.B. King, bohater Google Doodle w poniedziałek, 16 września 2019? Przedstawiamy szczegółowe informacje na temat B.B. Kinga i sprawdzamy, co warto wiedzieć o zmarłym gitarzyście i wokaliście bluesowym.

Kim był B.B. King, bohater Google Doodle? [16.09.2019]

B.B. King urodził się 16 września 1925 roku w stanie Missisipi. Dzisiaj obchodziłby 94. urodziny. Był amerykańskim gitarzystą i wokalistą bluesowym. Został obdarzony nieformalnym tytułem: King of Blues, czyli "król bluesa". Muzyka B.B. Kinga zaliczana jest do stylów Memphis Blues, Modern Electric Blues i Soul Blues.

W młodości artysta śpiewał muzykę gospel w pobliskim kościele i grał na rogach ulic. Później zdecydował się wyruszyć autostopem do Memphis, gdzie rozpoczął pracę dla stacji radiowej AM WDIA na stanowisku DJ-a. Początkowo posługiwał się pseudonimem Beale Street Blues Boy, który po jakimś czasie skrócił do Blues Boy King, a finalnie do B.B. King. 

W 1980 roku B.B. King został wprowadzony do Blues Hall of Fame, czyli panteonu sław, które wniosły znaczący wkład w rozwój muzyki bluesowej. W 1987 natomiast do Rock and Roll Hall of Fame, czyli muzeum rock and rolla i hall of fame, które honoruje artystów, którzy wnieśli wkład w rozwój tych gatunków muzyki. W 2003 pojawił się na 3., a w 2011 na 6. miejscu listy 100 największych gitarzystów wszech czasów magazynu Rolling Stone. W latach 1971-2009 wyróżniony został 15 nagrodami Grammy, najczęściej w kategorii Najlepszy Album Bluesowy (6 razy) oraz Najlepszy Utwór Bluesowy (3 razy).

Bohater Google Doodle B.B. King zaliczany jest do trzech królów bluesa razem z Albertem Kingiem i Freddiem Kingiem. 

Poniżej przedstawiamy animację stworzoną przez Google, w której można usłyszeć kultową piosenkę B.B. Kinga "The Thrill Is Gone".

B.B. King - kim był prywatnie?

B.B. King był dwa razy żonaty. Początkowo z Marthą Lee Denton (1946-1952), a następnie z Sue Carol Hall (1958-1966). Oba małżeństwa artysty zakończyły się rozwodem, ponieważ B.B. King skupiony był przede wszystkim na swojej karierze muzycznej. Nieoficjalnie miał 15 dzieci. 

W 1980 roku u B.B. Kinga zdiagnozowano cukrzycę typu 2. Artysta nie ukrywał się ze swoją chorobą - występował nawet w reklamach produktów, które miały polepszyć jakoś życia cukrzyków. 

B.B. King zmarł 14 maja 2015 roku w Las Vegas. Muzyk miał 89 lat. 

Przypomnijmy, że Google Doodle to nazwa zmiany loga Google, które pojawia się w momencie wejścia w wyszukiwarkę. Najczęściej, nowa grafika w miejsce Google jest wyświetlana z okazji ważnych uroczystości, daty urodzin sławnych lub wybitnych osobowości. Google Doodle można obserwować także podczas tzw. świąt świeckich. W przypadku świąt kościelnych w Google Doodle najczęściej pokazywane są symbole z nimi związane.  

RadioZET.pl/JW