Zamknij

Bakteria New Delhi w Polsce - objawy Klebsiella pneumoniae. Jak wykryć?

Karolina Piotrowska
11.09.2019 10:35
Bakteria New Delhi w Polsce - jak wykryć Klebsiella pneumoniae? [OBJAWY zakażenia pałeczką zapalenia płuc]
fot. East News

Jak wykryć zakażenie bakterią New Delhi? Objawy zakażenia mogą być mylące i wskazywać początkowo na np. grypę. Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje na temat sposobów wykrywania zakażenia pałeczką zapalenia płuc oraz jakie są najczęstsze objawy.

Bakteria New Delhi w Polsce - jak wykryć zakażenie i jakie są objawy? Sprawdzamy najważniejsze informacje na temat groźnej superbakterii, która ma także coraz więcej nosicieli w Polsce. W tym roku odnotowano już kilkaset osób zakażonych bakterią New Delhi.

» WHO: Pierwsza w historii lista lekoopornych bakterii

Bakteria New Delhi - jak wykryć?

Pałeczka zapalenia płuc, czyli bakteria New Delhi została opisana po raz pierwszy przez Friedländera w 1883 roku. Może spowodować zapalenie płuc z wykrztuszaniem gęstej, podbarwionej krwią, lepkiej plwociny, zakażenia w obrębie przewodu pokarmowego, kości, stawów lub układu moczowego, przy czym zakażenie tego ostatniego prowadzi czasami do sepsy. U noworodków jest ponadto czynnikiem etiologicznym zapalenia opon mózgowych.

Sposoby wykrycia zakażenia bakterią New Delhi zależą przede wszystkim od tego, jaki organ został zaatakowany przez superbakterię w największym stopniu. Jeśli zostają zajęte płuca, zwykle zaleca się wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, by można było zauważyć ropne nacieki na płatach płuc. Obecność pałeczek Klebsiella pneumoniae można także potwierdzić, wykonując badania kliniczne plwociny (rozmaz). Leczenie przebiega inaczej, jeśli zaatakowane zostały inne organy (np. dochodzi do infekcji ucha środkowego itp.).

Za najbardziej niebezpieczne bakterie New Delhi uważa się bakterie Klebsiella pneumoniae NDM-1 (New Delhi metalo-beta lactamase-1). Szczepy NDM-1 szybko rozprzestrzeniły się w wielu innych krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii i Francji, także wśród osób, które nigdy nie były w Indiach. 

» Klebsiella Pneumoniae: superbakteria New Dehli - objawy, leczenie

Objawy zakażenia bakterią New Delhi

Zwykle objawy zakażenia bakterią New Delhi pojawiają się niespodziewanie. Klebsiella pneumoniae przenosi się drogą kropelkową lub drogą pokarmową, a do najbardziej klasycznych objawów zakażenia (które często myli się z grypą) zalicza się:

  • gorączkę (nagłą, z bardzo wysoką temperaturą),
  • kaszel i duszności,
  • dreszcze/zimne poty,
  • dotkliwy ból w obrębie klatki piersiowej,
  • krztuszenie się krwią z gęstą, ropną wydzieliną,
  • osłabienie całego organizmu,
  • zawroty głowy.

» Superbakteria odporna na antybiotyki atakuje w polskich szpitalach

Nazwa "bakteria New Delhi" wzięła się od tego, że po raz pierwszy opisano je u pacjenta, który powrócił z podróży do stolicy Indii do rodzimej Szwecji. Bakterie, które wyizolowano z jego moczu, okazały się odporne na niemal wszystkie dostępne antybiotyki - nie działają na nią m.in. penicyliny ani aminoglikozydy.

RadioZET.pl/KP