Zamknij

Barbórka 2020 - kiedy Dzień Górnika, jak się obchodzi i jaka jest jego historia? [DATA]

04.12.2020 08:51
Barbórka 2020 - kiedy Dzień Górnika, jak się obchodzi i jaka jest jego historia? [DATA]
fot. MAREK KUWAK/REPORTER/EASTNEWS

Barbórka, inaczej Dzień Górnika, tradycyjnie przypadnie pod koniec roku, a dokładniej w grudniu. Oprócz górników tego dnia świętować będą także geolodzy oraz inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych. Szczegółowe informacje na temat tego, kiedy Barbórka 2020 i jaka jest historia święta Górnika, można znaleźć poniżej.

Barbórka 2020 - DATA: kiedy jest Dzień Górnika? Jak się obchodzi to święto? Jaka jest jego historia i jakie zwyczaje się z nim wiążą? Co warto wiedzieć na ten temat? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, kiedy jest Barbórka 2020 i co wiadomo o Dniu Górnika.

Barbórka 2020 - kiedy jest Dzień Górnika? [DATA]

Mimo że data Barbórki jest stała i zawsze przypada na ten sam dzień, to zawsze na przełomie listopada i grudnia pojawia się wiele pytań dotyczących tego, kiedy Barbórka - w 2020 roku, jak i w innych latach, święto to przypada pod koniec roku, a dokładniej 4 grudnia. Tym razem będzie to piątek.

Rajd Barbórka 2020 - kiedy i czy odbędzie się w Warszawie w grudniu?

Barbórka to święto na cześć św. Barbara z Nikodemii, patronki górników, dobrej śmierci i trudnej pracy. To właśnie 4 grudnia Barbary najczęściej obchodzą swoje imieniny. Ponadto tego dnia świętują także geolodzy oraz inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych. 

Życzenia na Barbórkę - najpiękniejsze wierszyki i życzenia dla górników [4.12.2020]

Barbórka - obchody, zwyczaje związane ze świętem górników i historia

Barbórka w tradycji górniczej rozpoczyna się poranną mszą świętą w kościele lub w cechowni, przy figurze św. Barbary. Następnie odbywa się uroczysty przemarsz orkiestry górniczej, która maszerując między osiedlami zamieszkanymi przez górników oraz ich rodziny, odśpiewuje swój hymn. 4 grudnia w Barbórkę organizowane są także liczne wydarzenia, m.in. występy artystyczne, koncerty, bale, uroczyste akademie, w których uczestniczą rodziny górnicze i nie tylko. W Barbórkę wręczane są także specjalne odznaczenia dla zasłużonych górników i innych pracowników przemysłu wydobywczego.

Życzenia na imieniny Barbary - ładne wierszyki imieninowe dla Basi [4.12]

Choć Barbórka - jak już wspominaliśmy powyżej - przypada 4 grudnia, to już na kilka dni wcześniej organizowane są różne wydarzenia, m.in. tzw. karczmy piwne, gdzie górnicy oddają się uroczystym rytuałom i - jak sama nazwa wskazuje - piciu piwa. Odpowiednikiem karczmy piwnej są organizowane dla kobiet tzw. combry babskie. 

Barbórka trwale wpisała się w kalendarz świąt i obchody odbywają się także w wielu szkołach i przedszkolach. Tego dnia w wielu placówkach prowadzone są zajęcia o zawodzie górnika.

RadioZET.pl