Zamknij

Bauhaus w Google Doodle 12.04.2019: co to jest? Jak powstała uczelnia Bauhaus? [ARCHITEKTURA]

Paweł Żurek
12.04.2019 10:07
Bauhaus w Google Doodle: co to jest? 12.04.2019
fot. Google Doodle/screen

Bauhaus, niemiecka uczelnia artystyczna, została 12 kwietnia główną bohaterką Google Doodle. Wyszukiwarka przypomniała o 100. rocznicy powstania akademii. Przez cały dzień w miejsce ikony Google pojawia się grafika nawiązująca do stylistyki artystów z Bauhaus. Sprawdzamy kiedy powstał Bauhaus, jaka była jego historia, a także jaką architekturę zaprojektowali artyści z Bauhaus - uczelni, którą uhonorowało Google Doodle. 

Bauhaus - co to jest? Czym jest Bauhaus, uczelnia, którą upamiętnia Google Doodle 12.04.2019? Bauhaus - jak powstała, jaka jest historia? Sprawdzamy najważniejsze informacje na temat Bauhaus.

>>  Seiichi Miyake: kim był genialny japoński wynalazca? Poświęcono mu dzisiejsze Google Doodle

Bauhaus 12.04.2019: co to jest?

Bauhaus został upamiętniony przez Google Doodle 12.04.2019. Wyszukiwarka zaprezentowała grafikę, która nawiązuje do stylistyki prac powstałych na tej niemieckiej uczelni.

Bauhaus jest bowiem legendarną uczelnią artystyczno - rzemieślniczą powstała w Weimarze (Niemcy).

Budynki, które powstały w stylu związanym z działalnością Bauhausu są już na całym świecie, w tym w Polsce. Niektóre, jak te w Weimarze oraz w Dessau-Roßlau, zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO:

Bauhaus jest też potocznym określeniem prac stworzonych w określonym stylu architektonicznym. Według historyków sztuki, nie można jednak mówić o tym, by niemiecka uczelnia wytworzyła jeden, konkretny rodzaj dzieł.

>>  Jan Sebastian Bach - kim był kompozytor uhonorowany przez Google Doodle? [21.03.2019]

Zagłosuj

Czy znasz przykłady budynków, których stylistyka nawiązuje do dzieł zaprojektowanych przez artystów z Bauhaus?

Liczba głosów:

Bauhaus: architektura [POLSKA, ŚWIAT]

Kilka przykładów projektów architektury z Bauhaus zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Mowa tu o budynkach w Weimarze oraz w Dessau-Roßlau, a także:

  • pierwszej siedzibie Bauhausu w Weimarze z 1904 i 1911 r
  • eksperymentalnym domu Haus am Horn w Weimarze z 1923 r., rozbudowany w 1925 r., projektu Georga Muchego
  • zespole budynków drugiej siedziby Bauhausu w Dessau z lat 1925–1926, zaprojektowany przez Waltera Gropiusa
  • domu mistrzów w Dessau, również projektu Waltera Gropiusa

W Polsce przykładem architektury inspirowanej stylistyką Bauhausu są m.in. bloki Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na Rakowcu w Warszawie, zbudowane w latach 1934–1938 wg projektu Heleny i Szymona Syrkusów.

>>  World Wide Web w Google Doodle: co to jest? 12.03

Bauhaus w Google Doodle 12.04 – 100 rocznica.

Bauhaus została utworzony dokładnie 100 lat temu przez Waltera Gropiusa. 

Uczelnia powstała w Weimarze z połączenia Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Rzemiosł Artystycznych w 1919 r. Od 1925 r. działała w Dessau (dziś Dessau-Roßlau), a w latach 1932–1933 w Berlinie.

Google Doodle - co to jest? 

Google Doodle to nazwa zmiany loga  Google, które pojawia się w momencie wejścia w wyszukiwarkę. Najczęściej, nowa grafika w miejsce  Google jest wyświetlana z okazji ważnych uroczystości, daty urodzin sławnych lub wybitnych osobowości.  Google Doodle można obserwować także podczas tzw. świąt świeckich. W przypadku świąt kościelnych w  Google Doodle najczęściej pokazywane są symbole z nimi związane.

RadioZET.pl/PZ