Zamknij

Będą badać miejsce kultu sprzed 7 tys. lat

Redakcja
26.08.2018 20:19
Będą badać miejsce kultu sprzed 7 tys. lat
fot. ---

Badania pozostałości konstrukcji sprzed tysięcy lat w województwie zachodniopomorskim mają wyjaśnić wiele historycznych zagadek. Zdaniem historyków i archeologów to mogło być miejsce starodawnego kultu!

Czy Nowe Objezierze było miejscem spotkań kultu?

Tak przypuszczają badacze, którzy rozpoczynają właśnie nowe badania na terenie Nowego Objezierza (woj. zachodniopomorskie). Wykopaliska będą prowadzone w miejscu, w którym znajdują się pozostałości kompleksu sprzed 7 tys. lat! Obiekt o średnicy 120 m składał się z czterech dookolnych rowów z centralną częścią, osłanianych przez trzy palisady. Archeologowie byli ciekawi jego szczegółów już w 2017 roku, jednak wtedy zbadano jedynie północną bramę. Teraz poszukiwania obejmą cały teren kompleksu.

Zobacz także

Zobacz także

Kultura ceramiki wstęgowej kłutej

Na tym terenie mieszkali blisko 5 tys. lat temu rolnicy oraz przedstawiciele kultury ceramiki wstęgłowej kłutej. Nazwa tej neolitycznej kultury z kręgu naddunajskich wywodzi się z kulistego kształtu glinianych naczyń, które ozdabiano charakterystycznymi, geometrycznymi wzorami, np. spiralnej wstęgi. 

ceramika
fot. Wikipedia Commons/ Przykłady ceramiki wstęgi kłutej

Znając obyczaje pierwszej neolitycznej kultury na polskich ziemiach, badacze typują odkryte miejsce jako budowlę rytualną, prawdopodobnie świątynię.

Zobacz także

Świątynia starodawnego kultu

Za tą hipotezą przemawia nie tylko specyficzny kształt i orientacja względem stron świata obiektu. "Uderzający jest jak dotąd brak węgli drzewnych i innych przepalonych szczątków roślinnych. Może to wynikać z kwaśności gleby w wyższych warstwach w wyniku upraw, ale może też oznaczać, że obiekt ten został założony w miejscu, w którym nikt nie mieszkał, a społeczność lokalna spotykała się w dużych odstępach czasu wyłącznie w celach rytualnych i w związku z tym nie ma tam +śmieci+" - wyjaśniał w rozmowie z PAP prof. Lech Czerniak z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego. 

Zobacz także

Zobacz także

objeierzebds
fot. Marcin Bielecki/PAP

Czego szukają badacze?

Archeologom udało się już znaleźć przekonujący dowód na poparcie ich tezy - bydlęce kości w okalających budowlę rowach. "Społeczności wczesnych rolników na co dzień spożywały mięso świń, owiec lub kóz, a bydło zabijali wyjątkowo – właśnie z okazji świąt" – powiedział prof. Czerniak. Podobnych znalezisk, zdradzających kolejne sekrety codziennego życia społeczności sprzed tysięcy lat może być więcej. Badacze zamierzają nie tylko rozejrzeć się za śladami dawnych osad, ale również przestudiować zmiany, jakie zachodziły na przestrzeni lat w roślinności terenu. 

RadioZET.pl/źródło:PAPNaukawPolsce/AG