Zamknij

Biedronka azjatycka - co to jest, jak wygląda, jak się jej pozbyć i czy gryzie?

Jolanta Waligóra
15.10.2019 15:37
Biedronka azjatycka - co to jest, jak wygląda, jak się jej pozbyć i czy gryzie?
fot. Rights Managed/EASTNEWS

Biedronki azjatyckie pojawiły się w Polsce w październiku 2019. Można je spotkać dosłownie wszędzie. Nie wszyscy jednak do końca zdają sobie sprawę, jakie zagrożenie niosą. Ten gatunek biedronki może być niebezpieczny, a zagraża przede wszystkim alergikom. Sprawdzamy, jak wyglądają biedronki azjatyckie, czy mogą ugryźć i - co najważniejsze - jak się ich pozbyć z domu.

Biedronki azjatyckie - co to jest? Jak wyglądają? Czy mogą ugryźć i czy są niebezpieczne? Jak się ich pozbyć? Co warto wiedzieć na ten temat? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy wszystko o biedronkach azjatyckich i jak się ich pozbyć.

Biedronka azjatycka - czy gryzie i jak wygląda?

Omawiając temat, jakim są biedronki azjatyckie, warto zacząć od tego, co to właściwie jest za gatunek. Biedronka azjatycka - jak sama nazwa wskazuje - to pochodzący z Azji gatunek chrząszcza z rodziny biedronkowatych. Przez około 20 lat rozprzestrzenił się w obydwu Amerykach oraz w Europie. Polsce biedronki azjatyckie są gatunkiem inwazyjnym. 

Uwaga! Te biedronki mogą być groźne

Biedronka azjatycka wyglądem przypominać może zwykłą biedronkę. Ich ubarwienie może być bardzo zmienne - od żółtego i pomarańczowego przez czerwone aż do czarnego. Biedronki azjatyckie są owalne, wypukłe, a ich długość oscyluje w granicach od około 5 do około 8 mm. Liczba kropek od 0 do 23.

Wiele osób, z uwagi na pojawienie się tego gatunku w październiku w Polsce, zaczęło szukać w sieci informacji na temat tego, czy biedronka azjatycka gryzie. Jak się jednak okazuje, owady mogą być niebezpieczne. Biedronki azjatyckie gryzą – i właśnie tym różnią się od powszechnie znanych nam biedronek. Co więcej, ich ugryzienia wywołują często alergie, problemy skórne, a w skrajnych przypadkach nawet problemy z oddychaniem. 

Biedronki azjatyckie znów atakują w Polsce. Uwaga, są agresywne

Jak się pozbyć biedronek azjatyckich?

Z uwagi na inwazję biedronek azjatyckich w Polsce oraz niemałe zagrożenie, które ze sobą niosą, wiele osób zaczęło zastanawiać się, jak pozbyć się biedronek azjatyckich i jak je zwalczyć. Otóż najprostszym sposobem jest wciągnięcie ich odkurzaczem. Po dokładnym odkurzeniu zaleca się wyrzucić worek i wynieść go z domu do śmietnika. 

Jeśli chcemy zabezpieczyć się przed dalszą inwazją biedronek azjatyckich, warto założyć moskitierę na okna. Dzięki temu biedronki nie będą mogły tak łatwo dostać się do naszego mieszkania. 

RadioZET.pl/JW