Zamknij

Biskupin w Google Doodle 31.08. Rocznica odkrycia osady w Biskupinie

Redakcja
31.08.2018 10:02
Biskupin w Google Doodle 31.08. Rocznica odkrycia osady w Biskupinie
fot. Google Doodle

Biskupin to miejscowość położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie żnińskim, w gminie Gąsawa. Odkrycie osady w Biskupinie miało miejsce dokładnie 85 lat temu - 31 sierpnia 1933 roku. Google Doodle przypomina dziś o tym fakcie. 

Biskupin w Google Doodle 31 sierpnia. Google świętuje dzisiaj 85. rocznicę odkrycia osady w Biskupinie. Przedstawiamy najważniejsze informacje. 

Biskupin w Google Doodle 31.08

Google Doodle 31 sierpnia przypomina o 85. rocznicy odkrycia osady w Biskupinie. Było to jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach zarówno polskiej, jak i europejskiej archeologii.

"Na początku lat trzydziestych XX wieku w okolicach Biskupina rozpoczęto prace melioracyjne, w skutek których w 1933 roku poziom wody zarówno w Jeziorze Biskupińskim dość znacznie opadł. Na półwyspie biskupińskim, który był wtedy dwuhektarowym bezdrzewnym kawałkiem podmokłej gleby, pojawiły się dość dobrze widoczne pozostałości tajemniczych, drewnianych konstrukcji" - czytamy na stronie biskupin.pl.

Za odkrywcę osady oficjalnie uznaje się Walentego Szwajcera, który poinformowany o dziwnych znaleziskach przez swoich uczniów, nagłośnił sprawę. Badania wykopaliskowe zostały rozpoczęte rok później, w 1934 roku i były kontynuowane aż do wybuchu II wojny światowej. W czasie wojny specjalny niemiecki oddział SS-Ausgrabung Urstätt prowadził wykopaliska na terenie osady biskupińskiej w celu wykazania jej pragermańskości. Z kolei po wojnie powstała teoria, że ponieważ niemieckie badania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, okupant postanowił zlikwidować stanowisko archeologiczne poprzez zasypanie go ziemią i piaskiem. Polscy archeologowie ponownie rozpoczęli badania, które zakończyli dopiero w 1974 roku.

Do początku lat 80. utrzymywano, że osada w Biskupinie powstała w epoce żelaza. Większość znalezisk jednak wskazywała, że osada powstała w epoce brązu, w latach 1000-800 p.n.e. Przeprowadzone badania dendrologiczne obaliły jednak te teorie i dowiodły, że drewno wykorzystane do budowy osady zostało ścięte w latach 747-722 p.n.e.

Google Doogle - rocznica odkrycia osady w Biskupinie

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie rocznie odwiedza ponad 150 000 osób. Rokrocznie organizowany jest tam wyjątkowy Festyn Archeologiczny, który ma na celu przybliżanie historii osady. Tegoroczna edycja Festynu odbędzie się w dniach 15-23 września.

RadioZET.pl/JW