Zamknij

Black Friday a Cyber Monday - czym się różnią te święta i na czym polegają?

Karolina Piotrowska
29.11.2019 15:36
Black Friday a Cyber Monday - czym się różnią te święta i na czym polegają?
fot. Shutterstock

Czym różnią się Black Friday i Cyber Monday? Na czym polegają te święta zakupów i wyprzedaży oraz kiedy wypadają w 2019 roku? W poniższym tekście zebraliśmy informacje na ten temat.

Black Friday a Cyber Monday - czym się różnią te święta i na czym polegają? Co to jest Black Friday, a co to Cyber Monday? Poniżej porównujemy dwa bardzo popularne tzw. zakupowe święta, a także wyjaśniamy, czym się różnią, kiedy wypadają i o co w nich chodzi.

Black Week 2019 - kiedy i w których sklepach są promocje na Black Friday?

Black Friday - co to jest i czym się różnic od Cyber Monday?

Czarny piątek, czyli z angielskiego Black Friday to piątek po Dniu Dziękczynienia, który określany jest jako początek sezonu zakupów przed Bożym Narodzeniem w Stanach Zjednoczonych. Od początku XXI wieku zwyczaj ten jest propagowany, z powodów komercyjnych, w coraz większej liczbie innych krajów, w tym także w Polsce.

Co roku z okazji Black Friday tysiące marek wprowadza w swoich sklepach stacjonarnych atrakcyjne promocje. Jest to doskonała okazja, aby kupić wybrane produkty ulubionych marek w niższych cenach lub przygotować się do Świąt Bożego Narodzenia i kupić prezenty dla najbliższych. W Polsce, zarówno, jak i innych krajach, największą popularność zdobywają sprzęty AGD i RTV. Ponadto zawsze dużym zainteresowaniem cieszą się ubrania, a także meble i akcesoria do wnętrz.

Black Friday 2019 - LISTA SKLEPÓW, promocje i kody rabatowe na Czarny Piątek w Polsce

Black Friday a Cyber Monday - czym się różnią?

Black Friday a Cyber Monday różnią się przede wszystkim dniem - jak sama nazwa wskazuje jedno z tych świąt zakupów i wyprzedaży wypada w piątek, a drugie w poniedziałek. W Polsce z każdym rokiem robią się one coraz bardziej znane i coraz więcej sklepów przyłącza się do akcji. Wyprzedaże z okazji Black Friday uznawane są za największe wyprzedaże pojawiające się w sklepach w ciągu roku.

Cyber Monday 2019 - Media Expert, X-kom, Media Markt, Zalando [PROMOCJE]

Oprócz zwyczaju Black Friday w Polsce coraz częściej spotykany jest także Cyber Monday, czyli Cyberponiedziałek. To kolejna okazja do zrobienia zakupów w okazyjnych cenach, jednak tego dnia zniżki oferują głównie sklepy internetowe.

Cyber Monday 2019 - kiedy wyprzedaże internetowe i w jakich sklepach? [POLSKA]

W wielu sklepach jednak granica między Black Friday a Cyber Monday zaciera się, a wyprzedaże trwają nawet cały weekend lub tydzień. Umownie jednak Black Friday powinien obowiązywać w piątek tuż po Święcie Dziękczynienia i tylko w sklepach stacjonarnych, a Cyber Monday - w pierwszy poniedziałek po Święcie Dziękczynienia i tylko w sklepach internetowych.

Black Friday 2019 - POLSKA: kiedy jest Czarny Piątek i w których sklepach?

RadioZET.pl/KP