Zamknij

Blackout Tuesday - o co chodzi i dlaczego na Instagramie publikowane są czarne kwadraty?

Karolina Piotrowska
02.06.2020 18:17
Blackout Tuesday - o co chodzi i dlaczego na Instagramie publikowane są czarne kwadraty?
fot. screen

We wtorek, 2 czerwca 2020 roku na Instagramie pojawiły się czarne kwadraty. Publikują je nie tylko użytkownicy serwisu, ale także wiele znanych osób, gwiazd muzyki i inni. O co chodzi w Blackout Tuesday? Wyjaśniamy, dlaczego powstała taka akcja w mediach społecznościowych i z czym jest związana.

Blackout Tuesday - o co chodzi i dlaczego na Instagramie publikowane są czarne kwadraty? Wyjaśniamy, o co chodzi z Blackout Tuesday na Instagramie, dlaczego powstała taka akcja w mediach społecznościowych i z czym jest związana.

Policja atakuje dziennikarzy, przed Białym Domem zamieszki. Dramatyczne sceny po śmierci George'a Floyda

Blackout Tuesday - o co chodzi w akcji na Instagramie?

We wtorek, 2 czerwca 2020 roku na Instagramie użytkownicy masowo dodają na swoje profile czarne kwadraty jako zdjęcia w profilu, jak również na Instastory. Do postów dołączone są hasztagi, m.in. #BlackoutTuesday, #BlackoutDay2020 i tym podobne. O co chodzi w akcji i dlaczego pojawiło się określenie Blackout Tuesday? W ten sposób gwiazdy show-biznesu, a także wszyscy użytkownicy mediów społecznościowych z całego świata przyłączają się do zaplanowanej na dziś akcji o tej samej nazwie - Blackout Tuesday. Jest to przede wszystkim masowy protest i wyraz sprzeciwu branży muzycznej i rozrywkowej przeciw rasizmowi i brutalności policji, a także wyraz solidarności z przedstawicielami dyskryminowanej mniejszości.

Zaleca się, aby wpisów z czarnymi kwadratami nie oznaczać hasztagiem #BlackLivesMatter lub #BLM, ponieważ ogromna liczba postów może utrudnić odnalezienie bieżących i ważnych informacji, które są publikowane pod tymi hashtagami i dotyczą m.in. protestów.

Organizatorkami akcji są Amerykanki Jamila Thomas, szefowa działu promocji wytwórni Atlantic, oraz Brianna Agyemang, obecnie związana z platformą kreatywności Platoon. Dodatkowo pod hasłem #TheShowMustBePaused wstrzymane zostają wszelkie aktywności promocyjne, wydawnicze i artystyczne.

Protesty w USA 2020. O co chodzi w ulicznych manifestacjach? [GEORGE FLOYD]

Z czym związana jest akcja Blackout Tuesday i o co chodzi?

Przypomnijmy, że George Floyd zmarł 25 maja. Był podejrzewany o użycie w sklepie fałszywego banknotu o wartości 20 dolarów. Nieuzbrojony czarnoskóry mężczyzna został uduszony kolanem przez białego policjanta z Minneapolis. Mundurowi, którzy wzięli udział w akcji zostali zwolnieni. Derek Chauvin usłyszy zarzut morderstwa trzeciego stopnia.

Drastycznie nagranie z tego szokującego zdarzenia trafiło do sieci, wywołując na nowo dyskusję na temat agresji i rasizmu amerykańskiej policji. W niektórych miastach protesty przerodziły się już w zamieszki.

Policja atakuje dziennikarzy, przed Białym Domem zamieszki. Dramatyczne sceny po śmierci George'a Floyda