Zamknij

Blue Monday 2018: kiedy wypada najbardziej depresyjny dzień w roku? [DATA]

Redakcja
15.01.2018 09:50
Blue Monday 2018: jaka jest data najbardziej depresyjnego dnia w roku?
fot. Pixabay.com

Blue Monday 2018: kiedy wypada i co to jest za dzień? "Niebieski podziałek" to najbardziej depresyjny dzień w roku, którego data wyznaczana jest na podstawie obliczeń meteorologicznych, psychologicznych i ekonomicznych. O co dokładnie chodzi?

Kiedy jest Blue Monday 2018? Data najbardziego depresyjny dnia w roku przypada już niebawem. Choć to nietypowe święto jest coraz bardziej znane, to jednak nadal często nie pamiętamy, skąd tak naprawdę wzięła się tradycja jego obchodzenia.

Kiedy jest najbardziej depresyjny dzień w roku 2018? 

Najbardziej depresyjny dzień w rokuprzypada zawsze w trzeci poniedziałek stycznia. To właśnie ten dzień uznany został przez Cliffa Arnalla (pomysłodawcę Blue Monday) za najbardziej przygnębiający poniedziałek całego roku. Dlaczego? Wynika to z niskiego nasłonecznienia i krótkiego dnia, a także z możliwych pierwszych wyrzutów sumienia spowodowanych brakiem dotrzymania postanowień noworocznych. Ten najbliższy wypada już 15 stycznia.

Data Blue Monday 2018 wyliczana jest na podstawie wzoru Arnalla. W 2011 wzór ten został zmieniony - od tego roku depresyjny dzień roku wypada w trzeci, a nie na czwarty poniedziałek stycznia, jak miało to miejsce przed 2011 rokiem.

Jak można się domyślać, data ta pozostawia wokół siebie naprawdę wiele kontrowersji. Niewielu badaczy przychylnie podchodzi do teorii Arnalla, głównie ze względu na brak wiarygodnych danych i obliczeń.

RadioZet.pl/focus.pl/JH