Zamknij

Blue Monday 2019 - kiedy jest najbardziej depresyjny dzień w roku?

Redakcja
21.01.2019 09:41
Blue Monday 2019 - kiedy jest najbardziej depresyjny dzień w roku?
fot. Shutterstock

Kiedy Blue Monday 2019? Najbardziej depresyjny dzień w roku, na podstawie specjalnego wzoru opracowanego przez brytyjskiego psychologa Cliffa Arnalla, przypadnie w styczniu. Poniżej zamieszczamy dokładną datę "depresyjnego poniedziałku" i sprawdzamy, co oznacza Blue Monday.

Blue Monday - kiedy wypada najbardziej depresyjny dzień w 2019 roku? Co to oznacza? kto go ustanowił? Sprawdzamy najważniejsze informacje na temat Blue Monday 2019.

Blue Monday 2019 - kiedy jest najbardziej depresyjny dzień w roku?

Blue Monday w 2019 roku, według brytyjskiego psychologa i pracownika Cardiff University Cliffa Arnalla, przypadnie dokładnie w trzeci poniedziałek po nowym roku, czyli 21 stycznia. Co ciekawe, do 2011 roku najbardziej depresyjny dzień w roku wypadał zawsze w czwarty poniedziałek stycznia.

 Data Blue Monday 2019 wyliczona została na podstawie specjalnie opracowanego wzoru Arnalla, który uwzględnia kilka czynników -  meteorologicznych (krótki dzień, niskie nasłonecznienie), psychologicznych (świadomość niedotrzymania postanowień noworocznych) oraz ekonomicznych (czas, który upłynął od Bożego Narodzenia powoduje, że kończą się terminy płatności kredytów związanych z zakupami świątecznymi).

Blue Monday - fakt czy mit?

Blue Monday, czyli najbardziej depresyjny dzień w roku od początku budził wiele kontrowersji, przede wszystkim ze względu na brak wiarygodnych źródeł oraz obliczeń. Jakiś czas temu sam pomysłodawca Blue Monday, Cliff Arnall przyznał, że "najbardziej depresyjny dzień w roku" to mit.

Jak pisaliśmy we wcześniejszym artykule, geneza Blue Monday wiąże się z ofertą, jaką Arnall dostał od jednej z agencji PR-owych. Agencja ta na polecenie znanego biura podróży poprosiła naukowca o pomoc w wyliczeniu dnia, w którym "najlepiej rezerwować wycieczkę:. Arnall zgodził się i szybko opracował pseudonaukowy wzór, w którym zawarł niepoliczalne, absurdalne wręcz zmienne. Po kilkunastu latach od ogłoszenia Blue Monday jego twórca wreszcie uznał, że teoria ta jest szkodliwa i trzeba z nią walczyć. Cliff Arnall przekonuje teraz, że nie istnieje coś takiego jak "najbardziej depresyjny dzień w roku", a początek roku to nowe perspektywy i możliwości rozwoju.

» Blue Monday - najbardziej depresyjny dzień w roku czy zręczne oszustwo? «

RadioZET.pl/JW