Zamknij

Bonus RPK - wyrok: o co chodzi w sprawie i kim jest skazany raper?

Redakcja
27.07.2018 13:41
Bonus RPK - wyrok: o co chodzi w sprawie i kim jest skazany raper?
fot. Youtube / CiemnaStrefa

Wyrok Bonusa RPK jest tematem, który w ciągu kilku ostatnich dni jest poruszany w mediach, a także na Facebooku i Instagramie. Rapera wspierają inni twórcy oraz jego fani, dodając wpisy z hashtagiem #muremzabonusem. O co chodzi w tej sprawie i kim jest Bonus RPK? Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje dotyczące jego zatrzymania.

Wyrok Bonusa RPK - o co chodzi w sprawie, o co jest oskarżony i dlaczego trafił do więzienia? Kim jest znany raper? Sprawdzamy informacje w sprawie, o której w ciągu ostatnich kilku dni zrobiło się głośno w mediach oraz w mediach społecznościowych.

Bonus RPK - wyrok sądu: za co został skazany i dlaczego?

Wiele osób w ciągu ostatnich kilku dni zastanawia się, o co chodzi w sprawie Bonusa RPK, o co jest oskarżony, za co został skazany itp. W marcu 2015 roku raper został zatrzymany przez policję pod zarzutem handlu narkotykami. W grudniu tego samego roku po wpłaceniu poręczenia majątkowego muzyk opuścił areszt.

Według prokuratury raper brał udział w handlu przede wszystkim marihuaną, ale też kokainą. Jak zeznali świadkowie marihuana była przewożona od dostawcy z Włocławka. Świadkowie zeznawali też, że Bonus przestał zajmować się handlem narkotykami, bo postanowił rozwijać swoją karierę muzyczną.

Bonus RPK został skazany w lipcu 2018 roku przez Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli na 5 i pół roku pozbawienia wolności oraz na karę w wysokości prawie 500 tysięcy złotych. Zdaniem sądu jest to kwota, którą zarobił na sprzedaży marihuany. Według informacji dostępnych w sieci raper otrzymał wyrok za pomówienia tzw. małych świadków koronnych, ale w procesie posługiwano się także fragmentami tekstów z jego piosenek. Wyrok, który zapadł w piątek przed Sądem Rejonowym dla Warszawy-Woli nie jest prawomocny.

#muremzabonusem - o co chodzi w sprawie Bonusa RPK?

Raper na swoim oficjalnym profilu na Facebooku napisał:

- Jedynym dowodem w mojej sprawie są zeznania skruszonych świadków koronnych. Oprócz słowa przeciwko słowu nie ma na mnie nic co mogłoby świadczyć o tym, że handlowałem narkotykami !!! Rozumiem, zakup kontrolowany, podsłuchy, bilingi czy namacalny towar poddany ekspertyzie... Ale nic z tych rzeczy.. Jakby tego było mało, jako dowód w sprawie, wzięli moją twórczość, co już w ogóle jest chore !!! (pisownia oryginalna)

Sprawa i wyrok Bonusa RPK jest szeroko komentowana przez media. Eksperci podważali wiarygodność świadka koronnego, a także wskazywali, że w akcie oskarżenia znalazły się fragmenty twórczości rapera (cytowano utwór "60-tka"). W obronie Bonusa RPK stanęli jego fani, a także scena hiphopowa - m.in. Sokół. Wiele osób wspiera rapera dodając w mediach społecznościowych wpisy z hashtagiem #muremzabonusem.

Oprócz fanów Bonusa RPK wspiera m.in. Quebonafide - raper z Ciechanowa, który na swoim Instagramie napisał:

- Proszę wszystkich o zapoznanie się ze sprawą @bonusrpk_official. Skandaliczny atak polskiego prawa na wolność słowa w utworach. Polecam szczególnie wszystkim kolorowym pisemkom, które tak kochają nagłośniać to, gdzie bywam, z kim pijam kawę i jakie kwiaty sadzę na tarasie. Macie okazję napisać coś w słusznej sprawie. #muremzabonusem

Kim jest Bonus RPK i co z jego karierą?

Bonus RPK to pseudonim artystyczny rapera. Tak naprawdę nazywa się on Oliwier Artur Romanowski, ma 29 lat. Do tej pory ma na swoim koncie m.in. 5 albumów solowych, a także wiele występów gościnnych. W czwartek, 26 lipca 2018 miał premierę wspólny utwór Bonusa RPK i Quebonafide "OPOWIEŚCI Z KRYPTY". Oprócz nich w nagraniach wzięli udział także inni raperzy, m.in. Borixon, Kizo.

RadioZET.pl/tvnwarszawa.tvn24.pl/KP