Zamknij

Boże Ciało 2019 - kiedy wypada w 2019 roku oraz jak się obchodzi to święto w Polsce?

Jolanta Waligóra
19.06.2019 12:37
Boże Ciało 2019 - kiedy wypada w 2019 roku i jak się obchodzi święto w Polsce?
fot. MONKPRESS/East News

Kiedy jest Boże Ciało 2019? Święto Ciała i Krwi Pańskiej jest świętem ruchomym, dlatego co roku może przypadać w różnych terminach, ale zawsze jest to czwartek. W tym dniu odbywają się uroczyste procesje z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Szczegółowe informacje o Bożym Ciele 2019, obchodach i zwyczajach w Polsce można znaleźć poniżej.

Boże Ciało 2019 - DATA: kiedy wypada w 2019 roku? Jak się obchodzi Święto Ciała i Krwi Pańskiej w Polsce? Jaka jest historia tego święta? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegóły i sprawdzamy najważniejsze informacje o Bożym Ciele.

Boże Ciało - MSZA: czy jest obowiązkowa, ile trwa i jak przebiega?

Boże Ciało 2019 - kiedy wypada święto w 2019 roku? [DATA]

Data Bożego Ciała jest ruchoma, dlatego co roku może przypadać w innym terminie, ale zawsze jest to czwartek. Święto Ciała i Krwi Pańskiej rokrocznie wypada 60 dni po Wielkanocy - najwcześniej może przypaść 21 maja, a najpóźniej 24 czerwca. A kiedy Boże Ciało w 2019 roku? Tym razem święto to wypadnie stosunkowo późno, bo w czwartek, 20 czerwca.

Boże Ciało 2019 - wolne od pracy i szkoły 20 czerwca czy nie?

Boże Ciało 2019 jest dniem ustawowo wolnym. Oznacza to, że tego dnia zamknięte są m.in. sklepy, galerie handlowe, punkty usługowe, urzędy itd., a w szkołach nie odbywają się zajęcia dydaktyczne. Co prawda piątek 21 czerwca, czyli dzień po Bożym Ciele, jest dniem roboczym, jednak decydując się na wzięcie urlopu w tym terminie, można skorzystać z długiego weekendu czerwcowego 2019.

Długie weekendy 2019 - kiedy wypada wolne i kiedy wziąć urlop?

Boże Ciało - obchody i zwyczaje w Polsce

Boże Ciało, inaczej Święto Ciała i Krwi Pańskiej, ma charakter dziękczynny i radosny. W ten dzień katolicy wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w ciało i krew Chrystusa. Uroczystość ta została ustanowiona na skutek objawień św. Julianny z Cornillon. Boże Ciało to święto nakazane, co oznacza, że uczestnictwo tego dnia we mszy świętej jest obowiązkowe. 

21 czerwca 2019 - wolne od szkoły i pracy w dzień po Bożym Ciele 2019?

W Polsce Boże Ciało po raz pierwszy wprowadził biskup Nankier w 1320 roku w diecezji krakowskiej. Z kolei w 1420 na synodzie gnieźnieńskim święto to uznano za powszechne i obchodzone we wszystkich kościołach w państwie. W Polsce obchody uroczystości Bożego Ciała wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii.  

Boże Ciało 2019 - utrudnienia w ruchu, zmiany komunikacyjne 20.06 [WARSZAWA]

RadioZET.pl/JW