Zamknij

Boże Ciało 2019 - WOLNE od pracy i szkoły 20 czerwca czy też nie?

Jolanta Waligóra
19.06.2019 12:35
Boże Ciało 2019 - wolne od pracy i szkoły 20 czerwca czy nie?
fot. Piotr Hukalo/Polska Press/East News

Czy w Boże Ciało 2019 jest wolne? Tradycyjnie na przełomie maja i czerwca informacji na ten temat szukają zarówno osoby pracujące, które zastanawiają się, czy jest to dzień ustawowo wolny, jak i uczniowie, którzy nie wiedzą, czy tego dnia odbywają się zajęcia dydaktyczne w szkołach. Sprawdzamy, czy Boże Ciało 2019 jest dniem wolnym od pracy i szkoły.

Boże Ciało 2019 - dniem wolnym od pracy i szkoły czy nie? Czy 20 czerwca jest dzień ustawowo wolny? Czy tego dnia odbywają się zajęcia dydaktyczne w szkołach? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania i sprawdzamy, czy w Boże Ciało 2019 jest wolne.

21 czerwca 2019 - wolne od szkoły i pracy w dzień po Bożym Ciele 2019?

Boże Ciało 2019 - wolne od pracy 20.06 czy nie?

Informacji na temat tego, czy jest wolne w Boże Ciało 2019 rokrocznie na przełomie maja i czerwca szuka wiele osób. Przypomnijmy, że w tym roku święto to wypada 20 czerwca, czyli w czwartek. Boże Ciało 2019 to dzień ustawowo wolny. Oznacza to, że tego dnia zamknięte będą m.in. sklepy, galerie handlowe, urzędy, punkty usługowe itd. 

Długie weekendy 2019 - kiedy wypada wolne i kiedy wziąć urlop?

Boże Ciało 2019 i uroczystości z nim związane mają charakter dziękczynny i radosny. W ten dzień katolicy wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w ciało i krew Chrystusa. W Polsce obchody uroczystości Bożego Ciała wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii.  

Boże Ciało 2019 - kiedy wypada w 2019 roku i jak się obchodzi święto w Polsce?

Czy w Boże Ciało 2019 jest wolne od szkoły?

Wielu uczniów także szuka w sieci informacji o tym, czy w Boże Ciało 2019 jest wolne. Jak już wspominaliśmy powyżej, jest to dzień ustawowo wolny, co oznacza, że 20 czerwca nie będą odbywać się zajęcia dydaktyczne w szkołach. Uczniowie rokrocznie w Boże Ciało mają wolne. 

W związku z tym, że święto to w tym roku wypada tak późno, wiele osób zaczęło zastanawiać się, jak to wpłynie na zakończenie roku szkolnego. Niektórzy byli zdania, że skoro dzień przed zakończeniem wypada Boże Ciało, to dyrektorzy szkół mogą ogłosić zakończenie roku już w środę, 19 czerwca. Wątpliwości w tej sprawie początkowo rozwiało Ministerstwo Edukacji Narodowej, które w oficjalnym komunikacie poinformowało, że zakończenie odbędzie się w piątek, 21 czerwca, czyli dzień po Bożym Ciele.

Boże Ciało - MSZA: czy jest obowiązkowa, ile trwa i jak przebiega?

18 maja jednak premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że będzie zmiana rozporządzenia. Obecny rok szkolny zakończy się w środę 19 czerwca, a nie jak planowano w piątek, 21 czerwca.

Boże Ciało 2019 - utrudnienia w ruchu, zmiany komunikacyjne 20.06 [WARSZAWA]

RadioZET.pl/JW