Zamknij

Boże Ciało - MSZA 2020: czy jest obowiązkowa, ile trwa oraz jak przebiega?

10.06.2020 12:28
Boże Ciało - MSZA 2020: czy jest obowiązkowa, ile trwa oraz jak przebiega?
fot. MONKPRESS/EastNews

Msza w Boże Ciało w 2020 roku odprawiana będzie w czwartek, 11 czerwca, kiedy to przypada Święto Ciała i Krwi Pańskiej. Nabożeństwo to ma charakter dziękczynny i radosny, a po liturgii odbywa się uroczysta procesja. Czy msza w Boże Ciało jest obowiązkowa i ile trwa? Szczegółowe informacje zamieszczamy poniżej.

Boże Ciało - MSZA: czy jest obowiązkowa i czy trzeba iść do kościoła? Ile trwa? O której godzinie zazwyczaj się rozpoczyna? Jak przebiega? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania i przedstawiamy szczegółowe informacje o mszy w Boże Ciało.

Boże Ciało 2020 - czy będzie procesja ulicami miast lub wokół kościoła?

Boże Ciało - MSZA 2020: czy jest obowiązkowa?

Czy msza w Boże Ciało jest obowiązkowa? Informacji na ten temat rokrocznie na przełomie maja i czerwca poszukuje wiele osób. Kodeks Prawa Kanonicznego jasno mówi, że w niedziele oraz w święta nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we mszy. Msza w Boże Ciało ma charakter wyjątkowy i należy do świąt nakazanych. Oznacza to, że wierni w tym dniu zobowiązani są do uczestnictwa we mszy.

Boże Ciało 2020 - SKLEPY: jakie sklepy są otwarte w czwartek, 11 czerwca 2020?

Data Bożego Ciała jest ruchoma, dlatego co roku może przypadać w innym terminie, ale zawsze jest to czwartek. Święto Ciała i Krwi Pańskiej rokrocznie wypada 60 dni po Wielkanocy - najwcześniej może przypaść 21 maja, a najpóźniej 24 czerwca. W 2020 roku Boże Ciało przypadnie 11 czerwca. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy.

Boże Ciało 2020 - kiedy jest i czy jest to dzień wolny od pracy? [DATA]

Msza w Boże Ciało 2020 - ile trwa i jak przebiega?

Wiele osób szuka także informacji na temat tego, ile trwa msza w Boże Ciało. Czas jej trwania uzależniony jest od danej parafii, ale najczęściej wynosi tyle, co msza w niedzielę, czyli około 50 minut. Nabożeństwo zazwyczaj rozpoczyna się w południe, ale godzina również ustalana jest indywidualnie w każdej parafii. Święto Ciała i Krwi Pańskiej ma charakter dziękczynny i radosny.

12 czerwca 2020 - wolne od pracy i szkoły dzień po Bożym Ciele czy też nie?

W ten dzień katolicy wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w ciało i krew Chrystusa. Uroczystość ta została ustanowiona na skutek objawień św. Julianny z Cornillon. 

Po mszy w Boże Ciało z kolei w wielu miastach odprawiana jest uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii.   

RadioZET.pl/JW