Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Boże Ciało - MSZA: czy jest obowiązkowa, ile trwa oraz jak przebiega?

19.06.2019 12:40

Msza w Boże Ciało w 2019 roku odprawiana będzie w czwartek, 20 czerwca, kiedy to przypada Święto Ciała i Krwi Pańskiej. Nabożeństwo to ma charakter dziękczynny i radosny, a po liturgii odbywa się uroczysta procesja. Czy msza w Boże Ciało jest obowiązkowa i ile trwa? Szczegółowe informacje zamieszczamy poniżej.

Boże Ciało - MSZA: czy jest obowiązkowa, ile trwa i jak przebiega? fot. MONKPRESS/EastNews

Boże Ciało - MSZA: czy jest obowiązkowa i czy trzeba iść do kościoła? Ile trwa? O której godzinie zazwyczaj się rozpoczyna? Jak przebiega? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania i przedstawiamy szczegółowe informacje o mszy w Boże Ciało.

Boże Ciało 2019 - utrudnienia w ruchu, zmiany komunikacyjne 20.06 [WARSZAWA]

Boże Ciało - MSZA: czy jest obowiązkowa?

Czy msza w Boże Ciało jest obowiązkowa? Informacji na ten temat rokrocznie na przełomie maja i czerwca poszukuje wiele osób. Kodeks Prawa Kanonicznego jasno mówi, że w niedziele oraz w święta nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we mszy. Msza w Boże Ciało ma charakter wyjątkowy i należy do świąt nakazanych. Oznacza to, że wierni w tym dniu zobowiązani są do uczestnictwa we mszy.

Boże Ciało 2019 - kiedy wypada w 2019 roku i jak się obchodzi to święto w Polsce?

Data Bożego Ciała jest ruchoma, dlatego co roku może przypadać w innym terminie, ale zawsze jest to czwartek. Święto Ciała i Krwi Pańskiej rokrocznie wypada 60 dni po Wielkanocy - najwcześniej może przypaść 21 maja, a najpóźniej 24 czerwca. W 2019 roku Boże Ciało przypadnie 20 czerwca. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy.

Boże Ciało 2019: sklepy otwarte 20.06 - Biedronka, Żabka, Freshmarket. Czy sklepy są otwarte?

Msza w Boże Ciało - ile trwa i jak przebiega?

Wiele osób szuka także informacji na temat tego, ile trwa msza w Boże Ciało. Czas jej trwania uzależniony jest od danej parafii, ale najczęściej wynosi tyle, co msza w niedzielę, czyli około 50 minut. Nabożeństwo zazwyczaj rozpoczyna się w południe, ale godzina również ustalana jest indywidualnie w każdej parafii. Święto Ciała i Krwi Pańskiej ma charakter dziękczynny i radosny.

W ten dzień katolicy wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w ciało i krew Chrystusa. Uroczystość ta została ustanowiona na skutek objawień św. Julianny z Cornillon. 

21 czerwca 2019 - wolne od szkoły i pracy w dzień po Bożym Ciele 2019?

Po mszy w Boże Ciało z kolei w wielu miastach odprawiana jest uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii.   

RadioZET.pl/JW

Oceń