Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Boże Narodzenie 2018 - kiedy, w jaki dzień wypada, jakie zwyczaje?

24.12.2018 08:59

Kiedy Boże Narodzenie 2018 i w jaki dzień wypada w tym roku? W tradycji chrześcijańskiej święto to upamiętnia narodziny Jezusa Chrystusa, a poprzedza je Adwent, czyli trzytygodniowy okres oczekiwania. Informacje na temat daty Bożego Narodzenia oraz zwyczajów związanych ze świętem, zamieszczamy poniżej.

Boże Narodzenie 2018 - kiedy, w jaki dzień wypada, jakie zwyczaje? fot. PIXABAY

Boże Narodzenie 2018 - kiedy się obchodzi? W jaki dzień wypada w tym roku? Jaka jest historia święta? Jakie są zwyczaje? Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat Bożego Narodzenia.

» Jak zapakować prezent na święta w szary papier ładnie i oryginalnie?

Kiedy Boże Narodzenie 2018, w jaki dzień wypada? [DATA]

Mimo że data Bożego Narodzenia jest stała i zawsze wypada w tym samym terminie, to co roku pojawia się wiele pytań na temat tego, kiedy Boże Narodzenie. W 2018 roku, jak i w poprzednich latach święto to przypada na 25 grudnia. Tym razem będzie to wtorek.

» 25 grudnia 2018: SKLEPY otwarte. Gdzie zrobimy zakupy w Boże Narodzenie? «

Boże Narodzenie w tradycji chrześcijańskiej upamiętnia narodziny Jezusa Chrystusa, a poprzedza je Adwent, czyli trzytygodniowy okres oczekiwania. W kościele katolickim jest to święto nakazane.

» "Cicha noc" - TEKST kolędy [4 zwrotki "Cichej nocy" po polsku] «

Wiele osób zastanawia się także, czy jest wolne 25 grudnia 2018 w Boże Narodzenie. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Tego dnia zamknięte są m.in. urzędy, szkoły, placówki oświatowe, centra handlowe czy punkty usługowe. 

» Wigilia 2018 - wolne 24 grudnia od pracy i szkoły czy nie? «

Boże Narodzenie - zwyczaje, obchody w Polsce 

Boże Narodzenie poprzedza Wigilia, która przypada dzień wcześniej 24 grudnia. W tym dniu tradycyjnie odbywa się uroczysta kolacja wigilijna. Zwyczajem jest także śpiewanie kolęd przy choince i obdarowywanie bliskich prezentami. 

» Wigilia 2018 - kiedy, w jaki dzień wypada, jak się obchodzi w Polsce? «

Z kolei Boże Narodzenie rozpoczyna przeważnie Pasterka, czyli uroczysta msza, która odprawiana jest zazwyczaj o północy z 24 na 25 grudnia. Dzień później natomiast, 26 grudnia w Polsce przypada tzw. drugi dzień świąt, który obchodzony jest na pamiątkę św. Szczepana - pierwszego męczennika za wiarę chrześcijańską. Dzień ten jest także ustawowo wolny od pracy.

» Grudzień 2018: dni wolne - kiedy wypadają dni wolne od pracy i szkoły? «

RadioZET.pl/JW

Oceń