Zamknij

Boże Narodzenie 2019 - kiedy, w jaki dzień wypada i jakie są zwyczaje w Polsce? [OBCHODY]

Jolanta Waligóra
10.12.2019 15:45
Boże Narodzenie 2019 - kiedy, w jaki dzień wypada i jakie są zwyczaje w Polsce? [OBCHODY]
fot. PIXABAY

Kiedy Boże Narodzenie 2019 i w jaki dzień wypada w tym roku? W tradycji chrześcijańskiej święto to upamiętnia narodziny Jezusa Chrystusa, a poprzedza je Adwent, czyli trzytygodniowy okres oczekiwania. Informacje na temat daty Bożego Narodzenia oraz zwyczajów związanych ze świętem, zamieszczamy poniżej.

Boże Narodzenie 2019 - kiedy jest i w jaki dzień wypada w tym roku? Jaka jest historia święta? Jakie są zwyczaje? Co warto wiedzieć na ten temat? Przedstawiamy szczegółowe informacje oraz sprawdzamy wszystko o Bożym Narodzeniu i tradycjach oraz obchodach tego dnia w Polsce.

Kiedy Boże Narodzenie 2019 i w jaki dzień wypada? [DATA]

Mimo że data Bożego Narodzenia jest stała i zawsze wypada w tym samym terminie, to co roku pojawia się wiele pytań na temat tego, kiedy Boże Narodzenie. W 2019 roku, jak i w poprzednich latach święto to przypada na 25 grudnia. Tym razem będzie to środa.

25 grudnia 2019 - SKLEPY otwarte. Jakie sklepy będą czynne w Boże Narodzenie?

Boże Narodzenie w tradycji chrześcijańskiej upamiętnia narodziny Jezusa Chrystusa, a poprzedza je Adwent, czyli trzytygodniowy okres oczekiwania. W kościele katolickim jest to święto nakazane.

Wiele osób zastanawia się także, czy jest wolne 25 grudnia 2019 w Boże Narodzenie. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Tego dnia zamknięte są m.in. urzędy, szkoły, placówki oświatowe, centra handlowe czy punkty usługowe. 

25 grudnia 2019 - wolne od pracy i szkoły w Boże Narodzenie czy nie?

Boże Narodzenie - zwyczaje i obchody święta w Polsce 

Boże Narodzenie poprzedza Wigilia, która przypada dzień wcześniej 24 grudnia. W tym dniu tradycyjnie odbywa się uroczysta kolacja wigilijna. Zwyczajem jest także śpiewanie kolęd przy choince i obdarowywanie bliskich prezentami. 

Z kolei Boże Narodzenie rozpoczyna przeważnie Pasterka, czyli uroczysta msza, która odprawiana jest zazwyczaj o północy z 24 na 25 grudnia. Dzień później natomiast, 26 grudnia w Polsce przypada tzw. drugi dzień świąt, który obchodzony jest na pamiątkę św. Szczepana - pierwszego męczennika za wiarę chrześcijańską. Dzień ten jest także ustawowo wolny od pracy.

RadioZET.pl/JW