Zamknij

Bursztynowa komnata w Mamerkach - co to jest i gdzie się znajduje? [HISTORIA]

Karolina Piotrowska
27.06.2019 12:38
Bursztynowa komnata - co to jest i gdzie się znajduje? [HISTORIA, MAMERKI]
fot. Wojtek Laski/East News

Wiele osób od lat zastanawia się, gdzie jest ukryta Bursztynowa komnata i co to właściwie jest. W czwartek, 27 czerwca przed południem dzierżawca bunkrów w Mamerkach na Mazurach na oczach turystów i przed kamerami z Rosji, Niemiec, Polski i USA otwierał właz do tunelu, w którym mógł znajdować się ukryty skarb. Poniżej przedstawiamy krótką historię Bursztynowej komnaty, co to jest i gdzie znajduje się kopia.

Bursztynowa komnata w Mamerkach - co to jest i gdzie się znajduje? Informacje na temat Bursztynowej komnaty, jej historii oraz o co chodzi z ukryciem jej w bunkrach w Mamerkach zebraliśmy w poniższym artykule.

Bursztynowa komnata - co to jest? [HISTORIA]

Bursztynową Komnatą nazywany jest kompletny bursztynowy wystrój komnaty zamówiony przez Fryderyka I u gdańskich mistrzów. W ciągu kilkudziesięciu lat, jakie upłynęły od jego zaginięcia bądź zniszczenia, stał się symbolem zaginionego skarbu.

W 1701 Fryderyk I Hohenzollern zamówił wykonanie bursztynowego wystroju gabinetu w swoim podberlińskim pałacu Charlottenburg u mistrza bursztyniarskiego z Gdańska, Andreasa Schlütera. Pierwszym z realizatorów dzieła był Gottfried Wolfram, który zawodu również uczył się w Gdańsku. Dwaj następni wykonawcy - mistrzowie gdańskiego cechu - Gottfried Turau i Ernest Schacht doprowadzili do końca zamysł Schlütera. Prace nad tym trwały jedenaście lat. Dzieło było imponujące: ściany pokoju o wymiarach 10,5 × 11,5 m pokrywały precyzyjnie dobrane i obrobione kawałki bursztynu. Tworzyły płaskorzeźby, herby itp.

W 1716 car Piotr I Wielki w czasie wizyty w Prusach, zachwycony arcydziełem, otrzymał je w podarunku od Fryderyka Wilhelma jako dowód przyjaźni i potwierdzenie zawartego sojuszu. Dar trafił do Petersburga - najpierw do Pałacu Letniego, a później Zimowego. Od 1743 gabinet rozbudowywano - m.in. dodano kandelabry, lustra, a także meble. W 1755 carowa Elżbieta przeniosła komnatę do pałacu w Carskim Siole.

W 1941 Bursztynowa komnata została zrabowana przez Niemców. Latem następnego roku przewieziono ją w kilkudziesięciu skrzyniach do królewieckiego zamku. Jednak w 1944 komnatę ponownie zapakowano do skrzyń i umieszczono w zamkowych podziemiach. To ostatnia pewna wiadomość na temat Bursztynowej Komnaty.

Gdzie znajduje się Bursztynowa komnata 2019?

Bursztynowej Komnaty szukały przez lata tysiące amatorów, urzędnicy ministerstw kultury Polski, Niemiec (tak Wschodnich, jak i Zachodnich) i ZSRR oraz służby specjalne. Zatrudniano nawet radiestetów i jasnowidzów. Na liście potencjalnych miejsc ukrycia Bursztynowej komnaty znalazły się: Kraków, Neringa, Pasłęk, Zamek w Człuchowie, Zamek w Szymbarku, Giżycko, Bolków, Góry Sowie, Olecko, Nysa, Trzcińsko-Zdrój czy Szklarska Poręba.

Obecnie w pałacu Katarzyny w Carskim Siole znajduje się kopia zaginionej Bursztynowej komnaty, ukończona w 2003 r. Prace nad rekonstrukcją komnaty rozpoczęto w 1979 i prowadzono je na podstawie zachowanych źródeł: zdjęć i dokumentów. 

Czy Bursztynowa komnata w Mamerkach została odnaleziona?

Istnieje prawdopodobieństwo, że Bursztynowa komnata znajduje się w Mamerkach. W czwartek, 27 czerwca przed południem dzierżawca bunkrów w Mamerkach na Mazurach - Bartłomiej Plebańczyk - na oczach turystów i przed kamerami z Rosji, Niemiec, Polski i USA otworzył właz do tunelu, gdzie mógłby znajdować się skarb. Jednak jak sam przyznaje, raczej Bursztynowej komnaty tam nie będzie.

W Mamerkach w czasie II wojny światowej znajdowała się Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych (OKH). Plebańczyk już trzykrotnie - zawsze na początku sezonu letniego - prowadził w tym miejscu poszukiwania Bursztynowej Komnaty "lub innych skarbów". Niczego jednak nie znaleziono.

Kompleks w Mamerkach zbudowano w latach 1940-44. W lesie nad Mamrami ukryto 30 masywnych schronów i ponad 200 innych obiektów z cegieł i drewna. Były tam nie tylko baraki mieszkalne, wartownie i stanowiska obrony przeciwlotniczej, ale też kasyna i kuchnie, poczta, kino, szpital, sauna i stajnie. W kwaterze rezydowało 40 niemieckich generałów i 1,5 tys. żołnierzy.

Istnieje również teoria, że Bursztynowa komnata spłonęła podczas pożaru królewieckiego zamku, zbombardowanego przez alianckie samoloty, bądź też podczas oblężenia przez Armię Czerwoną w okresie luty-kwiecień 1945.

RadioZET.pl/PAP/Polsat News/KP