Zamknij

Burza słoneczna 2018 - kiedy w Polsce, jak obserwować, co to jest?

Redakcja
12.09.2018 10:22
Burza słoneczna 2018 - kiedy w Polsce, jak obserwować, co to jest?
fot. PIXABAY

Burza słoneczna z gwałtowną prędkością dociera do Ziemi. Oznacza to, że niedługo czekać nas będzie silna burza magnetyczna, czyli nagłe i silne zmiany pola magnetycznego Ziemi, a co za tym idzie - nad naszą planetą pojawi się zorza polarna. Czy będzie widoczna także nad Polską i jak ją obserwować?

Burza słoneczna 2018 - co to jest? Czy Zorza Polarna będzie widoczna w Polsce? Kiedy? Jak obserwować burzę słoneczną 2018? Sprawdzamy najważniejsze informacje.

» Huragan Florence - jak sprawdzić, gdzie się teraz znajduje? [MAPA NA ŻYWO] «

Burza słoneczna - co to jest?

Kilka dni temu w koronie słonecznej (najbardziej zewnętrzna część atmosfery Słońca), zrobiła się dziura. Spowodowało to burzę słoneczną, a co za tym idzie - czeka nas burza geomagnetyczna. Są to nagłe oraz intensywne zmiany pola magnetycznego Ziemi. Co ciekawe, burza geomagnetyczna wpływa na działanie GPS. Może być niebezpieczna - zakłócać odczyty aparatur, zagrażają samolotom, sprawiać problemy z liniami komunikacyjnymi.

Podczas burzy geomagnetycznej następuje uwolnienie energii nazywane zorzą polarną. Na niebie mieni się ona różnymi kolorami. Jej odcienie nie są przypadkowe i zależą od gazu, z jakim zderzają się cząstki wiatru słonecznego. 

Kiedy burza słoneczna w Polsce 2018? Jak obserwować zorzę polarną?

Amerykańska Narodowa Administracja do spraw Oceanu i Atmosfery (NOAA) poinformowała o burzy geomagnetycznej drugiego stopnia w pięciostopniowej rosnącej skali. Zjawisko zatem nie będzie silne, dlatego nie musimy się niepokoić. Duże wrażenie jednak robi prędkość, z jaką przemieszcza się w stronę Ziemi - nawet kilkaset kilometrów na sekundę. 

Wiele osób szuka informacji na temat tego, kiedy burza słoneczna 2018 będzie nad Polską i jak obserwować zorzę polarną. Dla wszystkich miłośników podobnych zjawisk mamy dobre wiadomości. Według aktualnych danych zorza polarna nad Polską pojawi się 11 i 12 września (wtorek, środa). Zjawisko to zdecydowanie najlepiej będzie jednak widoczne na biegunach Ziemi.

RadioZET.pl/JW