Zamknij

CEPiK 2.0 - od kiedy jazda bez OC i dowodu rejestracyjnego?

Redakcja
01.10.2018 11:46
CEPiK 2.0: kiedy jazda bez OC i dowodu rejestracyjnego będzie możliwa?
fot. pixabay.com

Kiedy jazda bez OC i dowodu rejestracyjnego będzie możliwa? To pytanie zadaje sobie wielu kierowców, odkąd pojawił się CEPiK 2.0. Co to jest i od kiedy nowe przepisy wejdą w życie? Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dla kierowców dotyczące zmian w przepisach.

CEPiK 2.0 - kiedy jazda bez OC i dowodu rejestracyjnego będzie możliwa? Od kiedy CEPiK 2.0 zacznie obowiązywać i co to właściwie jest Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców? Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dla kierowców związane z nowymi przepisami.

» CEPiK: sprawdzanie kierowcy - ubezpieczenie i punkty online. Jak sprawdzić? «

Kiedy jazda bez OC i dowodu rejestracyjnego będzie możliwa? [CEPiK 2.0]

Jazda bez OC i dowodu rejestracyjnego dzięki systemowi CEPiK 2.0 będzie możliwa już jesienią 2018 roku. Pozwoli na to przygotowana przez Ministerstwo Cyfryzacji nowelizacja ustawy - Prawo o ruchu drogowym - uchwalona przez Sejm w 9 maja 2018 (Dz.U., poz.957). Brak dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia posiadania polisy OC przy kontroli drogowej nie będzie karany mandatem od 1 października 2018 roku. Należy jednak zatrzymać papierowe wersje dokumentów - mogą się one przydać na przykład podczas kontroli technicznej pojazdu czy też przy wyjeździe za granicę.

Obecnie za nieposiadanie przy sobie wymaganych dokumentów podczas kierowania pojazdem, na kierowcę nakładany jest mandat karny w wysokości 50 zł. Oznacza to, że jeśli kierujący nie posiada przy sobie papierowej wersji polisy OC i dowodu rejestracyjnego, musi liczyć się z karą w wysokości 100 zł.

» E-dowód - kiedy wydawanie, co daje i jak z niego korzystać? [INFORMACJE] «

CEPiK 2.0 - co to jest i jakie są zmiany?

CEPiK obejmuje dwie ewidencje: centralną ewidencję pojazdów (CEP) oraz centralną ewidencję kierowców (CEK). CEPiK to tak naprawdę SI CEPiK, czyli System Informatyczny Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Zawiera on informacje o pojazdach zarejestrowanych w Polsce i kierowcach posiadających uprawnienia do kierowania. Dzięki temu podczas kontroli policjanci mogą szybko sprawdzić potrzebne informacje, w tym właśnie m.in. o obowiązkowym ubezpieczeniu OC. Gdy zmiany wejdą w życie kierowca podczas jazdy będzie mógł mieć przy sobie tylko prawo jazdy.

W centralnej ewidencji pojazdów (CEP) gromadzone są dane o pojazdach zarejestrowanych w Polsce, takie jak:

  • dane pojazdu (na przykład marka, model)
  • dane techniczne (na przykład pojemność i moc silnika, liczba miejsc),
  • informacje o dokumentach pojazdu,
  • dane o obecnym i poprzednich właścicielach i posiadaczach pojazdu,
  • informacje o takich zdarzeniach jak: kradzież, odnalezienie, wyrejestrowanie czy zbycie pojazdu,
  • informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC,
  • informacje o badaniu technicznym i odnotowanym podczas badania stanie licznika.

W centralnej ewidencji kierowców (CEK) gromadzone są dane o:

  • osobach, które posiadają uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi,
  • osobach, którym cofnięto uprawnienia,
  • osobach nieposiadających uprawnień, które mają zakaz prowadzenia pojazdów,

takie jak: dane osobowe, informacje o dokumentach prawa jazdy, czy dodatkowych uprawnieniach (na przykład do przewozu niebezpiecznych towarów).

SI CEPiK od 1 stycznia 2016 r. jest prowadzony przez Ministra Cyfryzacji. Utrzymaniem i modernizacją SI CEPiK oraz realizacją udostępniania danych jednostkowych zajmuje się Centralny Ośrodek Informatyki (COI). Zasady prowadzenia SI CEPiK reguluje ustawa Prawo o Ruchu Drogowym. Zakres danych i informacji gromadzonych w CEP i CEK również można znaleźć w tej ustawie. 

RadioZET.pl/cepik.gov.pl/motofakty.pl/KP