Zamknij

CEPiK: sprawdzanie kierowcy - ubezpieczenie i i punkty online. Jak sprawdzić?

Redakcja
01.10.2018 11:41
CEPiK: sprawdzanie kierowcy - ubezpieczenie i i punkty online. Jak sprawdzić?
fot. PIXABAY

CEPiK, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców umożliwia dostęp online do kilku usług m.in. "Mój pojazd", która pozwala sprawdzić dane o pojazdach, których jesteśmy właścicielem lub posiadaczem oraz "Punkty karne online", która pozwala łatwo skontrolować swoje punkty karne. Jak to zrobić? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

CEPiK: sprawdzanie kierowcy. Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony? Jak sprawdzić swoje punkty karne online? Przedstawiamy łatwe sposoby na sprawdzenie kierowcy.

» CEPiK 2.0 - od kiedy jazda bez OC i dowodu rejestracyjnego? «

CEPiK: sprawdzanie kierowcy - jak sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone?

Od 1 października 2018 roku kierowcy nie mają obowiązku wożenia ze sobą potwierdzenia ubezpieczenia OC oraz dowodu rejestracyjnego. Wprowadzenie nowego rozwiązania niesie ze sobą wiele pytań. Jak odbywa się sprawdzanie kierowcy CEPiK? Jak sprawdzić (na przykład w przypadku kolizji), czy ktoś ma ważne ubezpieczenie?

To bardzo proste. Wystarczy zainstalować na telefonie aplikację Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, która pozwoli nam sprawdzić, czy dany pojazd ma wykupione ubezpieczenie. Co więcej, poznamy także numer ubezpieczenia i nazwę firmy, w której zostało zawarte. Do tego potrzebujemy jedynie numeru rejestracyjnego auta czy motocykla, który zamierzamy sprawdzić. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w linku poniżej.

» Jak sprawdzić, czy ktoś ma ważne ubezpieczenie po kolizji? To bardzo proste! «

CEPiK umożliwia także dostęp do usługi online "Mój pojazd". Za jej pomocą z łatwością sprawdzimy w centralnej ewidencji pojazdów dane o pojazdach, których jesteśmy właścicielem lub posiadaczem. Przez internet zweryfikujemy takie informacje jak m.in. terminy ważności polisy OC, badania technicznego czy dane dotyczące badań technicznych (w tym usterek). Usługa ta wyświetla wszystkie informacje o wszystkich pojazdach, których jesteśmy właścicielem, współwłaścicielem lub posiadaczem. Jak to zrobić?

To bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę  obywatel.gov.pl i kliknąć przycisk "Sprawdź swój pojazd". System automatycznie przeniesie nas na stronę profilu zaufanego, na której trzeba się zalogować. Następnie zostanie wyświetlona lista wszystkich naszych pojazdów wraz z najważniejszymi danymi. Można ją pobrać w formie PDF i wydrukować. Taka usługa jest bezpłatna.

CEPiK: punkty karne - jak sprawdzić swoje punkty karne online?

Od 24 kwietnia dostępna jest specjalna e-usługa, która pozwala na sprawdzenie swoich punktów karnych online. Sposób ten jest bardzo prosty. Należy wejść na stronę obywatel.gov.pl i kliknąć przycisk "Sprawdź swoje punkty karne". System automatycznie przeniesie nas na stronę profilu zaufanego, na której trzeba się zalogować. Informacja o punktach karnych powinna zostać wyświetlona natychmiastowo. Opcjonalnie można ją pobrać w formacie PDF i wydrukować.

RadioZET.pl/JW