CISZA WYBORCZA 2018: jak zgłosić złamanie i co to jest? [WYBORY SAMORZĄDOWE]

19.10.2018 14:25

Cisza wyborcza 2018 - jak zgłosić naruszenie lub złamanie zakazu agitacji przed wyborami? Na czym polega i czym jest złamanie ciszy wyborczej? W poniższym artykule rozwiewamy wątpliwości dotyczące ciszy wyborczej oraz gdzie zgłosić podejrzenie jej złamania.

CISZA WYBORCZA 2018: jak zgłosić złamanie i co to jest? [WYBORY SAMORZĄDOWE] fot. Shutterstock

Cisza wyborcza 2018 - gdzie zgłosić złamanie ciszy wyborczej i co to właściwie oznacza? Sprawdzamy najważniejsze informacje przed wyborami samorządowymi 2018.

Złamanie ciszy wyborczej 2018 - gdzie zgłosić i w jaki sposób?

Złamanie ciszy wyborczej, a więc np. wywieszanie w czasie jej trwania plakatów czy rozdawanie ulotek można zgłaszać policji np. pod numerem telefonu 997. Naruszenie lub złamanie ciszy wyborczej według polskiego prawa jest wykroczeniem zagrożonym grzywną (art. 498 Kodeksu wyborczego). Jej wysokość jest uregulowana w Kodeksie wykroczeń (art. 24) i może wynosić od 20 zł do 5 000 zł. 

Inaczej wygląda kwestia podawania do publicznej wiadomości wyników nieoficjalnych sondaży przedwyborczych lub przeprowadzonych w dniu głosowania. W tym przypadku wykroczenie zagrożone jest karą grzywny od 500 tysięcy do nawet 1 miliona złotych. Taką grzywną może zostać ukarana nie tylko ogólnokrajowa telewizja, rozgłośnia radiowa czy portal internetowy, lecz również osoby fizyczne publikujące dane na własnym koncie np. na Twitterze.

» Cisza wyborcza 2018 - co to jest, ile trwa i kiedy się zaczyna w Polsce?

Cisza wyborcza 2018 - co to jest złamanie ciszy wyborczej i na czym polega?

Złamanie ciszy wyborczej może przybierać różne formy. W czasie trwania ciszy wyborczej zakazane jest przede wszystkim rozpowszechnianie materiałów wyborczych, wystąpienia polityczne, manifestacje, zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów, audycje radiowe i telewizyjne z udziałem kandydatów, publikacje na ich temat, wygłaszanie przemówień, naklejanie plakatów, rozdawanie ulotek, Również agitacja w internecie jest całkowicie zakazana. Nie można publikować na portalach internetowych informacji o kandydatach ani udostępniać jakichkolwiek materiałów na ich temat na portalach społecznościowych. Nie trzeba jednak usuwać stworzonych wcześniej materiałów związanych z wyborami. Zakaz dotyczy jedynie publikowania nowych.

Przypominamy, że przed najbliższymi wyborami samorządowymi cisza wyborcza 2018 rozpocznie się w piątek, 19 października o północy i potrwa aż do zakończenia głosowania, czyli do godziny 21.00 w niedzielę, 21 października. Z założenia ma być to czas po kampanii, w którym obywatele mogą zastanowić się, na kogo chcą zagłosować. Państwowa Komisja Wyborcza w specjalnym spocie przypomina podstawowe zasady regulujące działanie ciszy wyborczej.

» Cisza wyborcza - co jest zabronione i jakie są kary za złamanie ciszy wyborczej?

RadioZET.pl/KP

Oceń