Zamknij

Child Alert - co to jest, jak działa i na czym polega system alarmowy? [KRYTERIA]

Jolanta Waligóra
17.02.2020 12:40
Child Alert - co to jest i na czym polega system alarmowy Child Alert?
fot. SHUTTERSTOCK

Co to jest Child Alert i na czym polega? Child Alert, w niektórych krajach funkcjonujący także pod nazwą "Amber Alert", to specjalny system alarmowy, który pozwala na natychmiastowe rozpowszechnienie w dostępnych mediach wizerunku zaginionego dziecka oraz informacji o jego poszukiwaniu. Szczegółowe informacje o Child Alert zamieszczamy poniżej.

Child Alert w Polsce - co to jest? Na czym polega system alarmowy Child Alert? Z jakich powodów może zostać wprowadzony? Do czego służy? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania i przedstawiamy szczegółowe informacje o systemie Child Alert.

Child Alert - co to jest i na czym polega?

Co to jest Child Alert? Jest to specjalny system alarmowy, który pozwala na natychmiastowe rozpowszechnienie wizerunku zaginionego dziecka oraz informacji dotyczących porwania za pośrednictwem dostępnych mediów. Child Alert umożliwia błyskawiczne upublicznienie konkretnego ogłoszenia. Komunikaty dotyczące poszukiwań są udostępniane za pomocą telebimów, ekranów reklamowych w tramwajach i metrze, ogłoszeń w radiu, telewizji i internecie. Ma to na celu jak najszybsze zawiadomienie o zaginięciu dziecka jak największej liczby osób, co ma umożliwić natychmiastowe społeczne zaangażowanie w poszukiwania. 

Dzięki wprowadzeniu Child Alert można zatem szybciej i przede wszystkim skuteczniej poszukiwać młode osoby - zarówno dzieci, jak i nastolatków. Standardowy Child  Alert w przypadku zaginięcia dziecka trwa 12 godzin.

System ten nie działa jedynie w Polsce. Child Alert funkcjonuje także w 15 innych krajach członkowskich Unii Europejskiej, a także, pod nazwą "Amber Alert", w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz Meksyku. W niektórych krajach Child Alert ma 100% skuteczności.

O Child Alert w Polsce zrobiło się głośna za sprawą uprowadzenia 10-letniego Ibrahima przez jego ojca. Policja uruchomiła procedurę Child Alert i udostępniła zdjęcie mężczyzny. To pochodzący z Maroka Azeddine Oudriss. Według policji może być niebezpieczny.

Policja publikuje wizerunek Marokańczyka, który uprowadził 10-letniego Ibrahima

Kryteria Child Alert - kiedy jest wprowadzany i z jakich powodów?

System alarmowy Child Alert uruchomiony zostaje po spełnieniu wszystkich poniższych kryteriów: 

  • osoba zaginiona w chwili zaginięcia nie ukończyła 18 roku życia,
  • istnieje uzasadnione podejrzenie, że osoba małoletnia, jest ofiarą przestępstwa związanego z pozbawieniem wolności albo jej życie, zdrowie jest bezpośrednio zagrożone,
  • uzyskano pisemną zgodę [...] od rodzica albo opiekuna prawnego zaginionej osoby małoletniej na rozpowszechnienie komunikatu, a w przypadku braku możliwości nawiązania kontaktu z rodzicem albo opiekunem prawnym uzyskano zgodę sądu rodzinnego i nieletnich,
  • z posiadanych przez Policję informacji wynika, że rozpowszechnienie komunikatu może w realny sposób przyczynić się do odnalezienia małoletniej osoby zaginionej,
  • uzyskane informacje są wystarczające do sporządzenia komunikatu.

Zanim system zostanie uruchomiony, musi przejść specjalną procedurę. Child Alert w naszym kraju zaczął działać 20 listopada 2013, a za jego wdrożenie jest odpowiedzialny Wydział Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Służby Kryminalnej Komendy Głównej Policji. 

RadioZET.pl/childalert.pl/JW