Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Child Alert - co to jest i na czym polega system alarmowy Child Alert?

15.07.2019 10:17

Co to jest Child Alert i na czym polega? Child Alert, w niektórych krajach funkcjonujący także pod nazwą "Amber Alert", to specjalny system alarmowy, który pozwala na natychmiastowe rozpowszechnienie w dostępnych mediach wizerunku zaginionego dziecka oraz informacji o jego poszukiwaniu. Szczegółowe informacje o Child Alert zamieszczamy poniżej.

Child Alert - co to jest i na czym polega system alarmowy Child Alert? fot. SHUTTERSTOCK

Child Alert w Polsce - co to jest? Na czym polega system alarmowy Child Alert? Z jakich powodów może zostać wprowadzony? Do czego służy? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania i przedstawiamy szczegółowe informacje o systemie Child Alert.

Child Alert - co to jest i na czym polega?

Co to Child Alert? Jest to specjalny system alarmowy, który pozwala na natychmiastowe rozpowszechnienie wizerunku zaginionego dziecka oraz informacji dotyczących porwania za pośrednictwem dostępnych mediów. Child Alert umożliwia błyskawiczne upublicznienie konkretnego ogłoszenia. Komunikaty dotyczące poszukiwań są udostępniane za pomocą telebimów, ekranów reklamowych w tramwajach i metrze, ogłoszeń w radiu, telewizji i internecie. Ma to na celu jak najszybsze zawiadomienie o zaginięciu dziecka jak największej liczby osób, co ma umożliwić natychmiastowe społeczne zaangażowanie w poszukiwania. 

Dzięki wprowadzeniu Child Alert można zatem szybciej i przede wszystkim skuteczniej poszukiwać młode osoby - zarówno dzieci, jak i nastolatków. Standardowy Child  Alert w przypadku zaginięcia dziecka trwa 12 godzin.

System ten nie działa jedynie w Polsce. Child Alert funkcjonuje także w 15 innych krajach członkowskich Unii Europejskiej, a także, pod nazwą "Amber Alert", w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz Meksyku. W niektórych krajach Child Alert ma 100% skuteczności.

O Child Alert w Polsce zrobiło się głośno za sprawą wypowiedzi rzecznika podlaskiej policji Tomasza Krupy, który powiedział PAP, że rozpoczęto procedurę uruchomienia Child Alert. Teraz Komenda Główna Policji przekazała, że Child Alert został już uruchomiony. Przed południem w czwartek 7 marca na osiedlu Dziesięciny w Białymstoku doszło do porwania kobiety z dzieckiem. Z relacji bezpośredniego świadka wynika, że - jak podaje policja - dwaj zamaskowani mężczyźni używając siły, zabrały do samochodu i uprowadziły 25-letnią matkę i jej 3-letnią córkę Amelkę.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa powołująca się na swoje źródła, porwanie 25-latki i jej dziecka najprawdopodobniej zlecił mąż kobiety, obywatel Niemiec. Trwają blokady dróg w kierunku granicy - przekazały PAP źródła w policji.

3-latka z matką porwane w Białymstoku. Policja znalazła puste auto [FOTO]

Child Alert - kiedy jest wprowadzany i z jakich powodów?

System alarmowy Child Alert uruchomiony zostaje po spełnieniu wszystkich poniższych kryteriów: 

  • osoba zaginiona w chwili zaginięcia nie ukończyła 18 roku życia,
  • istnieje uzasadnione podejrzenie, że osoba małoletnia, jest ofiarą przestępstwa związanego z pozbawieniem wolności albo jej życie, zdrowie jest bezpośrednio zagrożone,
  • uzyskano pisemną zgodę [...] od rodzica albo opiekuna prawnego zaginionej osoby małoletniej na rozpowszechnienie komunikatu, a w przypadku braku możliwości nawiązania kontaktu z rodzicem albo opiekunem prawnym uzyskano zgodę sądu rodzinnego i nieletnich,
  • z posiadanych przez Policję informacji wynika, że rozpowszechnienie komunikatu może w realny sposób przyczynić się do odnalezienia małoletniej osoby zaginionej,
  • uzyskane informacje są wystarczające do sporządzenia komunikatu.

Zanim system zostanie uruchomiony, musi przejść specjalną procedurę. Child Alert w naszym kraju zaczął działać 20 listopada 2013, a za jego wdrożenie jest odpowiedzialny Wydział Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Służby Kryminalnej Komendy Głównej Policji. 

RadioZET.pl/childalert.pl/JW

Oceń