Zamknij

Chińska sonda przesłała 360-stopniową panoramę powierzchni satelity Ziemi. Tak wygląda "ciemna strona Księżyca" [WIDEO]

Redakcja
14.01.2019 19:37
Chińska sonda przesłała 360-stopniową panoramę powierzchni satelity Ziemi. Tak wygląda "ciemna strona Księżyca" [WIDEO]
fot. CNSA

Owiana tajemnicą "ciemna strona Księżyca" pobudza wyobraźnię. Teraz o tym, jak naprawdę wygląda niewidoczna z Ziemi strona jedynego naturalnego satelity naszej planety możemy przekonać się dzięki najnowszym materiałom, nadesłanym przez chińską sondę Chang'e 4. Przy okazji upewniono się, że po udanym lądowaniu wszystkie urządzenia pozostały w pełni sprawne. Chiny do podboju kosmosu podchodzą coraz poważniej.

Sonda Chang'e 4 przesłała zdjęcia z Księżyca

O ile pierwsze, jakie mieliśmy już okazję oglądać były jedynie materiałami poglądowymi, o pozostawiającej wiele do życzenia jakości, o tyle teraz Chiny mają do pokazania światu o wiele solidniejszą relację z "ciemnej strony Księżyca". Jak wygląda tajemnicza strona Srebrnego Globu, możemy przekonać się na własne oczy dzięki 360-stopniowej panoramie, złożonej ze zdjęć przesłanych przez chińską sondę Chang'e 4.

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także

Chiny: "Chcemy budować kosmiczny naród"

Sensacyjne, udane lądowanie po stronie Księżyca, której nie możemy dojrzeć z perspektywy naszej planety narobiło Chinom tylko większego apetytu na kolejne zwycięstwa w "kosmicznym wyścigu". Choć jeszcze kilka lat temu pozycji NASA w tej kategorii nikomu nie przyszłoby do głowy podważać, teraz sytuacja zaczyna powoli prezentować się zgoła odmiennie. Chińskie sondy i łaziki zaczynają powoli bić na głowę (podobnie jest w przypadku innowacyjnych japońskich łazików-skoczków) amerykańskie urządzenia pod względem wytrzymałości i precyzji, na co niemały wpływ mają fundusze, hojnie przydzielane przez rząd Państwa Środka na ten cel. W przeciwieństwie do innych agencji kosmicznych Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna (CNSA) nie chwali się też przesadnie swoimi kolejnymi osiągnięciami. Nie na edukacji społeczeństwa im bowiem raczej zależy...

chiny1
fot. CNSA mat. prasowe

Zobacz także

Za to warto zauważyć, że wszelkie wątpliwości dotyczące autentyczności prezentowanych materiałów wyjaśniają błyskawicznie. Pomijamy tu oczywiście internetowe teorie spiskowe na temat tego, czy aby na pewno sonda wylądowała na Księżycu i że człowiek rzekomo nigdy nie miał tam dotrzeć...Na takie posty nie odpowiadają żadni szanujący się naukowcy, niezależnie od kraju pochodzenia. Za to od razu wytłumaczono, czemu kolor powierzchni Księżyca na pierwszych zdjęciach wydawał się być bardziej rdzawy, niż na nowszych. "Zdjęcia w formacie RAW (tzw. surowa wersja, przyp. red.) przedstawiają powierzchnię jako bardziej czerwoną ze względu na rodzaj użytych detektorów. Te, z których korzysta sonda są bardziej wrażliwe na czerwień niż na kolor niebieski lub zielony. W przypadku nowszych zdjęć poprawiliśmy ich kolorystykę, aby wierniej odzwierciedlała rzeczywisty widok powierzchni Księżyca" - wyjaśniono. 

chiny1
fot. CNSA mat. prasowe

RadioZET.pl/źródło:BBC;TheConversation;GeekWeek/AG

Zobacz także

Zobacz także