Zamknij

Chiński Nowy Rok 2019 - jakie zwierzę zodiaku jest w tym roku i kiedy wypada?

Redakcja
01.02.2019 14:00
Chiński Nowy Rok 2019 - jakie zwierzę zodiaku jest w tym roku i kiedy wypada?
fot. Shutterstock

Kiedy zaczyna się Chiński Nowy Rok 2019 i jakie zwierzę zodiaku przypada na ten rok? Sprawdzamy najważniejsze informacje o Chińskim Nowym Roku 2019 oraz jakie tradycje są z tym związane.

Chiński Nowy Rok 2019 - jakie zwierzę zodiaku jest w tym roku? Kiedy wypada Chiński Nowy Rok 2019? Sprawdzamy, kiedy zaczyna się Chiński Nowy Rok 2019, czego to jest rok i jakie są najważniejsze daty z tym związane.

» Rok kalendarzowy 2019: ile dni ma rok 2019, czy jest przestępny? «

Kiedy wypada Chiński Nowy Rok 2019?

Chiński Nowy Rok 2019 wypada we wtorek, 5 lutego 2019 roku. Początek roku chińskiego jest ruchomy, i najczęściej wypada w lutym. W czasie święta na stołach króluje zupa ryżowa, tzw. "laba" i noworoczne pierożki Jiaozi. Chiński Nowy Rok 2019 nazywany jest również Świętem Wiosny, a obchodzone jest od blisko 4 tysięcy lat. Mimo tego, to wciąż najważniejsze święto w roku, w którym zbierają się rodziny i przyjaciele.

Przygotowania do Chińskiego Nowego Roku rozpoczynają się już pod koniec starego roku. W tym czasie cała rodzina przystępuje do porządków w domu, które mają na celu wygnanie złych duchów. Najważniejszym dniem w okresie świątecznym jest wigilia Nowego Roku. W tym dniu cała rodzina spędza czas w kuchni przygotowując noworoczną wieczerzę. Podczas kolacji serwowana jest m.in. ryba, która symbolizuję nadzieję na obfity i szczęśliwy Nowy Rok.

» Horoskop 2019 roczny dla wszystkich znaków zodiaku - prognozy astrologiczne na cały rok

Chiński Nowy Rok 2019 - jakie zwierzę zodiaku jest w tym roku?

Zgodnie z astrologią chińską, przeznaczenie człowieka jest ustalane przez pozycję głównych planet, razem z pozycją Słońca, Księżyca, komet oraz znaku zodiaku i czasu, w którym dana osoba się urodziła. Znakom zodiaku chińskiego patronują zwierzęta, których cechy charakterystyczne – według tradycji – dominują u ludzi urodzonych pod danym znakiem. Jest ich w sumie 12:

 1. 鼠 Szczur
 2. 牛 Bawół
 3. 虎 Tygrys
 4. 兔 Królik
 5. 龍 Smok
 6. 蛇 Wąż
 7. 馬 Koń
 8. 羊 Koza / Owca
 9. 猴 Małpa
 10. 雞 Kogut
 11. 狗 Pies
 12. 豬 Świnia

Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie zwierzę przypada na Chiński Nowy Rok 2019. Przypomnijmy, że rok 2018 upłyną pod znakiem psa. Rok 2019 jest rokiem świni. Chińskim żywiołem 2019 roku jest Ziemia.

Obchody Nowego Roku kończy Święto Latarni. W tym dniu ulice przyozdabiane są lampionami o najróżniejszych kształtach. Odbywają się również barwne parady i tańce. Przysmakiem spożywanym w czasie święta są ryżowe kulki ze słodkim nadzieniem.

RadioZET.pl/podroze.onet.pl/KP