Zamknij

Chiune Sugahira: kim był bohater Google Doodle? [29.07]

Paweł Żurek
29.07.2019 09:50
Chiune Sugahira - kim był bohater Google Doodle
fot. Screen Google Doodle

Chiune Sugahira został 29 lipca 2019 bohaterem Google Doodle. Japończyk był dyplomatą, który zasłynął  z powodu pomocy udzielanej kilku tysiącom Żydów, chcącym uciec z terytorium Litwy po rozpoczęciu okupacji tego kraju przez Armię Czerwoną. Sprawdzamy, co jeszcze wiadomo o Chiune Sugahirze.

Chiune Sugahira został 29.07. bohaterem Google Doodle. Sprawdzamy, kim był Japończyk, czym zasłynął, a także za co otrzymał medal Sprawiedliwy wśród narodów Świata.

Chiune Sugahira: kim był bohater Google Doodle? 

Chiune Sugihara, bohater Google Doodle, którego wyszukiwarka przypomniała 29.07 był japońskim dyplomata. Urodził się 1 stycznia 1900 i zm. 31 lipca 1986. Chiune Sugahira zasłynął głównie dzięki pomocy udzielanej kilku tysiącom Żydów, chcącym uciec z terytorium Litwy po rozpoczęciu jej okupacji przez Armię Czerwoną w czerwcu 1940 roku. Sugahira pełnił wówczas funkcję konsula w konsulacie Cesarstwa Japonii w Kownie. Bywa niekiedy nazywany japońskim Schindlerem.

W 1985 Chiune Sugahira otrzymał nagrodę Jad Waszem i – jako jedyny Japończyk – został uhonorowany tytułem חסיד אומות העולם [hasid umot ha-olam] – „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Sugihara nie odebrał jednak nagrody - był już wówczas bardzo chory.

>>  World Wide Web w Google Doodle: co to jest? 12.03

Chiune Sugahira - film

Bohaterską postawę Chiune Sugahiry pokazali w filmie Persona non grata japońscy rezyserzy. Produkcja powstała w Polsce. 

>>  Biskupin w Google Doodle 31.08. Rocznica odkrycia osady w Biskupinie

RadioZET.pl/PZ