Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Chrzest Polski - kiedy nowe święto państwowe? [DATA, INFORMACJE]

22.02.2019 14:15

Kiedy jest święto państwowe Chrztu Polski? Data i ustawa o wprowadzeniu nowego święta państwowego została przegłosowana i przyjęta przez Sejm. Sprawdzamy najważniejsze informacje oraz znaczenie Święta Chrztu Polski.

Chrzest Polski - kiedy nowe święto państwowe? [DATA, INFORMACJE] fot. Shutterstock

Święto państwowe Chrztu Polski - data, informacje. Kiedy wypada nowe święto? Sprawdzamy informacje i znaczenie oraz czy ten dzień będzie ustawowo dniem wolnym od pracy.

» Święto Chrztu Polski - dzień wolny od pracy 14 kwietnia czy nie?

Święto Chrztu Polski - DATA: kiedy jest nowe święto państwowe?

Sejm przyjął ustawę zakładającą ustanowienie dnia 14 kwietnia państwowym Świętem Chrztu Polski. Za ustawą głosowało 279 posłów, przeciw było 125, od głosu wstrzymało się 14 posłów.

Wcześniej posłowie odrzucili dwie poprawki zakładające zmianę daty na 15 kwietnia. Zgłosił je w imieniu klubu Wojciech Król (PO-KO). 

» Nowe święto państwowe. Sejm przyjął ustawę

Nowe święto państwowe Chrztu Polski: informacje, znaczenie

Ustawa głosi, że dzień 14 kwietnia ustanawia się Świętem Chrztu Polski w celu upamiętnienia tego wydarzenia, "zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, uznawanej za początek Państwa Polskiego". Święto ma mieć charakter państwowy.

Podczas prac nad ustawą jej sprawozdawca poseł Dariusz Piontkowski (PiS) przypomniał, że podczas pierwszego czytania projektu na sejmowej komisji kultury większość posłów uznała, że upamiętnienie przyjęcia chrztu przez Mieszka I jest ważne, by przywrócić w świadomości Polaków moment, kiedy państwo polskie zaistniało na mapie Europy.

– Nie da się rozłączyć przyjęcia chrztu i początków państwowości polskiej [...] Nie znamy dokładnej daty chrztu, większość historyków uznaje jednak, że prawdopodobnie odbyło się to w Wielką Sobotę 14 kwietnia 966 r. Taką datę zaproponowali wnioskodawcy – powiedział Piontkowski.

RadioZET.pl/KP

Oceń