Zamknij

Chrzest Święty - czy może się odbyć, czy trzeba odwołać chrzciny z powodu koronawirusa?

Karolina Piotrowska
24.03.2020 12:44
Chrzest Święty - czy może się odbyć, czy trzeba odwołać chrzciny? [KORONAWIRUS]
fot. Shutterstock

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa i zagrożeniem epidemiologicznym większość nabożeństw, uroczystości i mszy świętych zostało odwołanych lub odbywa się w kościołach bez udziału wiernych. Wielu rodziców, którzy planowali w najbliższych tygodniach Chrzest Święty dla swoich dzieci, zastanawia się, czy trzeba będzie odwołać chrzciny. Sprawdzamy informacje na ten temat.

Chrzest Święty - czy może się odbyć, czy trzeba odwołać chrzciny z powodu koronawirusa? Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje dla rodziców, którzy w kwietniu, maju lub kolejnych miesiącach zaplanowali uroczystość przyjęcia Chrztu Świętego przez swoje dzieci i mają wątpliwości, czy chrzciny mogą się odbyć w terminie.

Wesele i ślub - czy trzeba odwołać uroczystość z powodu koronawirusa?

Chrzest Święty - czy trzeba odwołać chrzciny z powodu koronawirusa?

Informacje na temat tego, czy trzeba odwołać Chrzest Święty z powodu koronawirusa, interesują przede wszystkim rodziców, którzy zaplanowali chrzciny swoich dzieci na marzec, kwiecień lub kolejne miesiące. Wątpliwości pojawiają się przede wszystkim dlatego, że większość mszy, nabożeństw i uroczystości zostało odwołanych. Zakazane są także zgromadzenia powyżej 2 osób, a w przypadku obrzędów liturgicznych - powyżej 5 osób nie licząc osób sprawujących mszę.

Jeśli chodzi o Chrzest Święty w kościele i to, czy trzeba odwołać chrzciny z powodu koronawirusa, kwestia ta nie została jednoznacznie wyjaśniona przez episkopat. Większość rodziców decyduje się jednak odwołać przyjęcie sakramentu chrztu świętego przez swoje dzieci i przekładają uroczystość na inny termin. W obecnej sytuacji jest to rozwiązanie zalecane przez wielu księży, którzy najczęściej zachęcają parafian do przeniesienia chrzcin na późniejsze miesiące.

Czy Komunie 2020 się odbędą, czy zostaną odwołane przez koronawirusa?

Koronawirus - czy Chrzest Święty może się odbyć w kościele?

Zdarza się jednak, że rodzice z różnych powodów chcą ochrzcić dzieci w ciągu najbliższych tygodni. W niektórych parafiach księża zgadzają się, aby udzielić dziecku sakramentu Chrztu Świętego, jednak tylko w specjalnych warunkach zachowując zasady bezpieczeństwa. W kościele mogą przebywać tylko najbliżsi, to znaczy rodzice i rodzice chrzestni, a uroczystość jest maksymalnie skrócona.

Warto także wspomnieć, że w sytuacjach nadzwyczajnych, na przykład choroby dziecka prawo kościoła przewiduje możliwość ochrzczenia nawet w domu. Biskup musi wyrazić na to zgodę, a przy udzielaniu sakramentu wystarczy obecność jednego rodzica chrzestnego.

Koronawirus - SZKOŁA: do kiedy szkoły są zamknięte i nie będę odbywać się lekcje? [DATA]

W niebezpieczeństwie śmierci, gdy brakuje właściwego szafarza sakramentu, dziecko może ochrzcić każdy człowiek, nawet osoba nieochrzczona. Wymagana jest odpowiednia intencja i użycie formuły chrzcielnej: Ja Ciebie chrzczę w Imię Ojca+ i Syna+ i Ducha Świętego. Dziecko w stanie zagrożenia może być ochrzczone również zwykłą wodą, nie musi to być woda święcona.

RadioZET.pl/diecezjasandomierska.pl/KP