Zamknij

Ciche godziny w sklepach - na czym polegają, o co chodzi i kiedy trwa akcja?

Jolanta Waligóra
02.09.2019 15:22
Ciche godziny w sklepach - na czym polegają, o co chodzi i kiedy trwa akcja?
fot. PIXABAY

"Godziny ciszy" to akcja, która ma na celu zwiększenie komfortu klientom z zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz nadwrażliwością sensoryczną. Organizowana jest w wybranych sklepach - do akcji przyłączają się m.in. takie supermarkety jak Auchan czy Carrefour Polska. Od której, do której i o co dokładnie chodzi? Szczegółowe informacje o "cichych godzinach", można znaleźć poniżej.

"Ciche godziny" - od której, do której w sklepach? O co chodzi w akcji? Na czym dokładnie polega i czemu ma służyć? Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy wszystko o "godzinach ciszy" w sklepach.

Godziny ciszy - co to i na czym polega akcja w sklepach?

"Ciche godziny", nazywane również "godzinami ciszy", to akcja, której głównym celem jest zwiększenie komfortu klientom z zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz nadwrażliwością sensoryczną. W wybranych supermarketach w określonych godzinach przygaszone zostają światła, a muzyka zostaje wyłączona. Dodatkowo przez ten czas obsługa nie nadaje żadnych komunikatów przez głośniki. Spowolnione zostaje także tempo obsługi kas. A wszystko po to, by osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz nadwrażliwością sensoryczną łatwiej mogły dokonać zakupów.

Autyzm: pytania i odpowiedzi. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Ciche godziny - kiedy, od której i do której? [Auchan, Carrefour]

"Godziny ciszy" do tej pory wprowadzone zostały m.in. we wszystkich supermarketach Auchan oraz w wybranych marketach Carrefour Polska. Wprowadzenie takiego rozwiązania, jakim są "ciche godziny", rozważa także Lidl.

Co ciekawe, w Polsce pionierem akcji była Galeria Katowicka, która takie rozwiązanie wprowadziła już na początku kwietnia 2019 roku. W każdą sobotę, w wybranych godzinach w tzw. częściach wspólnych nie słychać reklam i muzyki. Co więcej, kilkadziesiąt sklepów znajdujących się w Galerii Katowickiej zadeklarowało, że na specjalne życzenie klienta przygasi światło lub też ściszy muzykę. Takie sklepy oznaczone są specjalną naklejką.

Wiele osób zastanawia się także, kiedy trwają "ciche godziny". Nie ma jednak na to jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każdy sklep ustala takie rzeczy indywidualnie. Przykładowo w "częściach wspólnych" Galerii Katowickiej "godziny ciszy" są w każdą sobotę w godzinach 9:00-11:00. Z kolei w niektórych sklepach Carrefour "godziny ciszy" odbywają się codziennie między 15:00 a 16:00. Jeśli chodzi o Auchan, to "ciche godziny" zależą m.in. od lokalizacji sklepu. Przykładowo w Galerii Łomianki akcja odbywa się w każdy wtorek od 15:00 do 17:00. Z kolei w Auchan przy ul. Bukowskiej akcja będzie powtarzana w każdą środę od 15:00 do 17:00.

RadioZET.pl/JW