Zamknij

Cisza wyborcza 2018 - co to jest, ile trwa i kiedy się zaczyna w Polsce?

Redakcja
19.10.2018 14:43
Cisza wyborcza 2018 - co to jest, ile trwa i kiedy się zaczyna w Polsce?
fot. Shutterstock

Ile trwa cisza wyborcza 2018 w Polsce, co to jest i kiedy się zaczyna? Te pytania zadaje sobie wielu Polaków, gdy zbliżają się wybory. Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące ciszy wyborczej w Polsce przed wyborami samorządowymi 2018.

Cisza wyborcza 2018 w Polsce - co to jest, ile trwa i kiedy się zaczyna? Sprawdzamy najważniejsze informacje dla wyborców dotyczące ciszy wyborczej przed wyborami samorządowymi 2018.

» Cisza wyborcza - co jest zabronione i jakie są kary za złamanie ciszy wyborczej?

Co to jest cisza wyborcza?

Cisza wyborcza 2018 to okres, w którym pod groźbą kary zabroniony jest jakikolwiek sposób agitacji. Z założenia cisza wyborcza ma być czasem po kampanii, w którym obywatele mogą zastanowić się, na kogo chcą zagłosować.

Ciszą wyborczą 2018 w Polsce objęte są wszelkie wystąpienia polityczne, manifestacje, audycje radiowe i telewizyjne z udziałem kandydatów, publikacje na ich temat czy naklejanie plakatów. Zabronione jest także publikowanie sondaży wyborczych.

» Wybory samorządowe 2018 - wyniki. Kto wygrał w Warszawie i nie tylko? [INFORMACJE] «

Za agitację wyborczą, niedozwoloną w trakcie ciszy wyborczej, uznawane jest m.in. publiczne nakłanianie do głosowania na konkretnego kandydata poprzez plakaty, ulotki itp., a także działalność w internecie - publikacje na portalach internetowych, udostępnianie materiałów dotyczących kandydatów na portalach społecznościowych. Nie trzeba jednak usuwać stworzonych wcześniej materiałów związanych z wyborami. Zakaz dotyczy jedynie publikowania nowych.

» Wybory samorządowe 2018: zasady głosowania. Jak głosować, jakie zmiany?

Cisza wyborcza 2018 - ile trwa i kiedy się zaczyna?

Przed najbliższymi wyborami samorządowymi cisza wyborcza 2018 rozpocznie się w piątek, 19 października o północy i potrwa aż do zakończenia głosowania, czyli do godziny 21.00 w niedzielę, 21 października. Jak widać, łącznie cisza wyborcza 2018 potrwa przez całą sobotę i prawie całą niedzielę, czyli 45 godzin.

» CISZA WYBORCZA 2018: jak zgłosić złamanie i co to jest? [WYBORY SAMORZĄDOWE]

RadioZET.pl/KP