Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Cisza wyborcza - co jest zabronione i co grozi za złamanie ciszy wyborczej? [KARY]

11.10.2019 14:25

Jakie działania są zabronione w czasie ciszy wyborczej i co grozi za złamanie zakazu? W Polsce kary za złamanie ciszy wyborczej uregulowane są m.in. w Kodeksie Wyborczym. Sprawdzamy szczegółowe informacje, m.in. gdzie zgłosić naruszenie ciszy wyborczej.

Cisza wyborcza - co jest zabronione i jakie są kary za złamanie ciszy wyborczej? fot. Shutterstock

Cisza wyborcza - co jest zabronione i jakie są kary za złamanie ciszy wyborczej? Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje, które warto znać przed rozpoczęciem wyborów parlamentarnych 2019.

Cisza wyborcza 2019 - czego nie można, co jest zakazane?

W Polsce cisza wyborcza rozpoczyna się dokładnie o północy przed dniem głosowania i trwa aż do zamknięcia wszystkich lokali wyborczych. W tym czasie zabronione jest prowadzenie jakiejkolwiek kampanii wyborczej kandydatów. Nie wolno także publikować sondaży wyborczych.

W czasie ciszy wyborczej zabronione jest m.in.:

  • rozpowszechnianie materiałów wyborczych
  • zwoływanie zgromadzeń
  • organizowanie pochodów i manifestacji
  • wygłaszanie przemówień
  • agitacja w internecie

Cisza wyborcza 2019 - co to jest, ile trwa, od kiedy i do kiedy obowiązuje? [GODZINY]

Kary za złamanie ciszy wyborczej - co grozi? [WYBORY PARLAMENTARNE]

Złamanie ciszy wyborczej lub jej naruszenie według polskiego prawa jest wykroczeniem zagrożonym grzywną (art. 498 Kodeksu wyborczego). Jej wysokość jest uregulowana w Kodeksie wykroczeń (art. 24) i może wynosić od 20 zł do 5 000 zł. 

Inaczej wygląda kwestia podawania do publicznej wiadomości wyników nieoficjalnych sondaży przedwyborczych lub przeprowadzonych w dniu głosowania. W tym przypadku wykroczenie zagrożone jest karą grzywny od 500 tysięcy do nawet 1 miliona złotych. Taką grzywną może zostać ukarana nie tylko ogólnokrajowa telewizja, rozgłośnia radiowa czy portal internetowy, lecz również osoby fizyczne publikujące dane na własnym koncie np. na Twitterze.

Naruszenia ciszy wyborczej, a więc np. wywieszanie w czasie jej trwania plakatów czy rozdawanie ulotek można zgłaszać policji np. pod numerem telefonu 997.

CISZA WYBORCZA 2019: jak zgłosić złamanie i co to jest? [WYBORY PARLAMENTARNE]

RadioZET.pl/KP

Oceń