Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Cisza wyborcza - co to jest, ile trwa, od kiedy i do kiedy obowiązuje 2019? [GODZINY]

11.10.2019 14:23

Cisza wyborcza to temat, na który informacji przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się 13 października 2019 roku, poszukuje wiele osób. Co warto wiedzieć? Poniżej zebraliśmy szczegółowe informacje o ciszy wyborczej 2019 - kiedy się zaczyna, do kiedy obowiązuje, ile trwa i na czym dokładnie polega.

Cisza wyborcza 2019 - co to jest, ile trwa, od kiedy i do kiedy obowiązuje? [GODZINY] fot. SHUTTERSTOCK

Cisza wyborcza przed wyborami parlamentarnymi 2019 - co to jest? Kiedy się zaczyna i do kiedy obowiązuje? Ile trwa dokładnie? Od której i do której godziny? Co warto wiedzieć? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy wszystko o ciszy wyborczej.

Wybory parlamentarne 2019 - karty do głosowania: jak będą wyglądać?

Cisza wyborcza - co to jest i na czym polega?

Najprościej mówiąc cisza wyborcza to okres, w którym pod groźbą kary zabroniony jest jakikolwiek sposób agitacji. Z założenia cisza wyborcza ma być czasem po kampanii a przed wyborami, w którym obywatele mogą spokojnie zastanowić się, na kogo chcą zagłosować.

Ciszą wyborczą przed wyborami parlamentarnymi 2019 objęte są wszelkie wystąpienia polityczne, manifestacje, audycje radiowe i telewizyjne z udziałem kandydatów, publikacje na ich temat, naklejanie plakatów czy publikowanie sondaży wyborczych.

Za agitację wyborczą, niedozwoloną w trakcie trwania ciszy wyborczej 2019, uznawane jest m.in. publiczne nakłanianie do głosowania na konkretnego kandydata poprzez plakaty, ulotki itp. W tym miejscu warto także wspomnieć o ciszy wyborczej w internecie. W trakcie jej trwania zabronione są publikacje na portalach internetowych, udostępnianie materiałów dotyczących kandydatów na portalach społecznościowych. Nie trzeba jednak usuwać stworzonych wcześniej materiałów związanych z wyborami. Zakaz dotyczy jedynie publikowania nowych. W czasie trwania ciszy wyborczej nie można także redagować starych publikacji dotyczących wyborów, kandydatów itp.

Za złamanie ciszy wyborczej grożą wysokie kary pieniężne nawet do 1 mln zł grzywny.

Cisza wyborcza - co jest zabronione i jakie są kary za złamanie ciszy wyborczej? 

Cisza wyborcza 2019 - od kiedy i do kiedy obowiązuje oraz ile trwa? [GODZINY]

Wiele osób szuka także w sieci informacji na temat tego, ile trwa cisza wyborcza i od której, do której godziny obowiązuje. Okres ten zawsze rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania i trwa do jego zakończenia. Oznacza to, że cisza wyborcza przed wyborami parlamentarnymi 2019 zacznie obowiązywać od północy z piątku na sobotę - z 11 na 12 października aż do chwili zakończenia głosowania, czyli do 13 października do godziny 21:00 (o ile nie zostanie przedłużone). 

Wybory parlamentarne 2019 odbędą się w niedzielę, 13 października.

RadioZET.pl/JW

Oceń