Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Cisza wyborcza - jak zgłosić złamanie i co to jest? [WYBORY PARLAMENTARNE 2019]

11.10.2019 14:27

Cisza wyborcza 2019 - jak zgłosić naruszenie lub złamanie zakazu agitacji przed wyborami? Na czym polega i czym jest złamanie ciszy wyborczej? W poniższym artykule rozwiewamy wątpliwości dotyczące ciszy wyborczej oraz gdzie zgłosić podejrzenie jej złamania.

Cisza wyborcza - jak zgłosić złamanie i co to jest? [WYBORY PARLAMENTARNE] fot. Shutterstock

Cisza wyborcza 2019 - gdzie zgłosić złamanie ciszy wyborczej i co to właściwie oznacza? Sprawdzamy najważniejsze informacje przed wyborami parlamentarnymi 13 października 2019 roku.

Złamanie ciszy wyborczej - gdzie zgłosić i w jaki sposób?

Złamanie ciszy wyborczej, a więc np. wywieszanie w czasie jej trwania plakatów czy rozdawanie ulotek można zgłaszać policji np. pod numerem telefonu 997. Naruszenie lub złamanie ciszy wyborczej według polskiego prawa jest wykroczeniem zagrożonym grzywną (art. 498 Kodeksu wyborczego). Jej wysokość jest uregulowana w Kodeksie wykroczeń (art. 24) i może wynosić od 20 zł do 5 000 zł. 

Cisza wyborcza 2019 - co to jest, ile trwa, od kiedy i do kiedy obowiązuje? [GODZINY]

Inaczej wygląda kwestia podawania do publicznej wiadomości wyników nieoficjalnych sondaży przedwyborczych lub przeprowadzonych w dniu głosowania. W tym przypadku wykroczenie zagrożone jest karą grzywny od 500 tysięcy do nawet 1 miliona złotych. Taką grzywną może zostać ukarana nie tylko ogólnokrajowa telewizja, rozgłośnia radiowa czy portal internetowy, lecz również osoby fizyczne publikujące dane na własnym koncie np. na Twitterze.

Cisza wyborcza 2019 - co to jest złamanie ciszy wyborczej i na czym polega?

Złamanie ciszy wyborczej może przybierać różne formy. W czasie trwania ciszy wyborczej zakazane jest przede wszystkim rozpowszechnianie materiałów wyborczych, wystąpienia polityczne, manifestacje, zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów, audycje radiowe i telewizyjne z udziałem kandydatów, publikacje na ich temat, wygłaszanie przemówień, naklejanie plakatów, rozdawanie ulotek, Również agitacja w internecie jest całkowicie zakazana. Nie można publikować na portalach internetowych informacji o kandydatach ani udostępniać jakichkolwiek materiałów na ich temat na portalach społecznościowych. Nie trzeba jednak usuwać stworzonych wcześniej materiałów związanych z wyborami. Zakaz dotyczy jedynie publikowania nowych.

Przypominamy, że przed najbliższymi wyborami parlamentarnymi 2019 cisza wyborcza rozpocznie się o północy z piątku na sobotę (z 11 na 12 października) i potrwa aż do zakończenia głosowania, czyli do godziny 21.00 w niedzielę, 13 października. Z założenia ma być to czas po kampanii, w którym obywatele mogą zastanowić się, na kogo chcą zagłosować. 

Cisza wyborcza - co jest zabronione i jakie są kary za złamanie ciszy wyborczej?

RadioZET.pl/KP

Oceń