Zamknij

Co jeśli nie odbiorę paczki od kuriera DPD, DHL lub z Paczkomatu?

Karolina Piotrowska
17.06.2019 13:32
Co jeśli nie odbiorę paczki od kuriera DPD, DHL, UPS lub z Paczkomatu?
fot. Shutterstock

Ile jest dni, aby odebrać paczkę od kuriera, jeśli ten zostawił ją w punkcie odbioru? Ile razy kurier będzie próbował dostarczyć nam przesyłkę, jeśli nie było nas w domu? Co się stanie, jeśli nie odbiorę paczki od kuriera DPD, DHL lub z Paczkomatu? Sprawdzamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z dostarczaniem paczek przez firmy kurierskie.

"Nie odebrałem paczki od kuriera - co mam teraz zrobić?" - takie i podobne pytania często zadają sobie nawet osoby, które regularnie korzystają z usług firm kurierskich, m.in. DPD, DHL, Paczkomat. Ile jest dni na odebranie paczki od kuriera lub z punktu odbioru? Sprawdzamy ważne terminy odbioru przesyłek oraz co dzieje się w sytuacji, jeśli nie odbierze się paczki bezpośrednio od kuriera.

Co jeśli nie odbiorę paczki od kuriera?

Jeśli korzystamy z usług firm kurierskich, na pewno nie raz doświadczyliśmy sytuacji, w której kurier zjawił się z przesyłką akurat w tym momencie, kiedy nie było nas w domu. W związku z tym wiele osób zadaje sobie pytanie: co jeśli nie odbiorę paczki od kuriera DPD, DHL, UPS lub z innej firmy? Na szczęście w większości przypadków kurierzy, jeśli tylko posiadają numer telefonu, dzwonią do adresata paczki i umawiają się na konkretny termin odebrania paczki. Jeśli mamy dobre kontakty z sąsiadami lub na osiedlu istnieje możliwość pozostawienia paczki u ochrony, warto skorzystać z takiego rozwiązania.

Co jednak dzieje się w sytuacji, kiedy kurier nie poinformował o tym, że dostarczy paczkę, a nie było nas w domu? Najczęściej w takiej sytuacji otrzymamy (SMS-em lub na adres e-mail) informacje o tym, gdzie i kiedy odebrać przesyłkę lub nowy termin, w którym kurier spróbuje podjąć próbę dostarczenia paczki.

Ile idzie list polecony ekonomiczny, priorytetowy od momentu wysyłki?

DPD, DHL - co jeśli nie odbiorę paczki? Ile jest dni na odebranie paczki z punktu?

Warto także wiedzieć, jak działają poszczególne firmy kurierskie, aby uniknąć zaskoczenia. Jeśli nie odbierzemy paczki od kuriera DPD za pierwszym razem, spróbuje on ponownie doręczyć paczkę. Jeśli kolejna próba się nie powiedzie, paczka po uprzednim uzgodnieniu z biurem będzie przekierowana do odebrania osobistego w lokalnym oddziale DPD. Tam czeka ona na odbiorcę 3 dni robocze. Po tym czasie paczka zostanie odesłana do nadawcy.

DPD oferuje również możliwość bezpośredniego przekierowania paczki do punktu odbioru, a także możliwość wyboru konkretnego dnia i przedziału czasu, w którym kurier spróbuje doręczyć nam paczkę.

W przypadku firmy DHL, jeśli nie odbierzemy paczki od kuriera, sytuacja będzie wyglądać bardzo podobnie jak w firmie DPD. Kurier po raz pierwszy będzie próbował doręczyć przesyłkę następnego dnia roboczego po jej nadaniu. Jeśli nie zastanie nas w domu, następnego dnia (z wyłączeniem niedziel i dni świątecznych) po pierwszej nieudanej próbie doręczenia przesyłkę będzie można odebrać w Punkcie Obsługi Klienta DHL Parcel. Adres punktu można znaleźć na awizo, które powinien zostawić kurier.

Jeśli nie odbierzemy paczki osobiście, kolejnego dnia roboczego kurier będzie próbował po raz drugi doręczyć przesyłkę. Jeśli po raz kolejny nie zastanie nas w domu, przez 7 dni kalendarzowych po drugiej nieudanej próbie doręczenia, przesyłkę będzie można odebrać w Punkcie Obsługi Klienta DHL Parcel.

Awizo - ile dni na odebranie przesyłki na poczcie?

Nieodebrana paczka z Paczkomatu - co dalej i gdzie można ją odebrać?

W przypadku Paczkomatów, na odbiór paczki mamy 48 godzin od momentu otrzymania powiadomienia. Jeżeli w ciągu 48 godzin od dostarczenie przesyłki do Paczkomatu, ta nie zostanie odebrana, nastąpi przekierowanie jej do lokalnego oddziału InPost. Czas oczekiwania przesyłki w lokalnym oddziale InPost wynosi 3 dni robocze.

Jeśli nie zdążymy odebrać przesyłki z Paczkomatu w określonym czasie, trafi ona do Punktu Obsługi Paczek, przypisanego do danego Paczkomatu, który wybraliśmy. Istnieje także inne rozwiązanie - można wysłać specjalnego SMSa i jednorazowo przedłużyć pobyt paczki w Paczkomacie (tylko jeśli do odbioru paczki pozostało mniej niż 12 godzin). Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej Paczkomatów InPost.

O której przelew? Sprawdzamy godziny przelewów PKO BP, mBank, BZ WBK

RadioZET.pl/KP